Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

VIII edycja Programu Inwestycji Strategicznych. Podlaskie samorządy otrzymały 1,6 mld zł na 291 inwestycji

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Wideo
od 16 lat
Niemal 1,7 mld zł wsparcia przede wszystkim na inwestycje w drogi otrzymają samorządy województwa podlaskiego w ramach 8. odsłony Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Wyniki naboru ogłoszono w sobotę na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W niedzielę (8.10) rano szczegóły podczas konferencji prasowej przedstawili wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz parlamentarzyści i samorządowcy PiS: wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, senator Mariusz Gromko, senator Jacek Bogucki i starosta siemiatycki Marek Bobel.

W ramach tego rozdania mamy dodatkowo kilkadziesiąt miliardów złotych, które mogą być przeznaczone na inwestycje wskazane przez poszczególne samorządy - mówił podczas niedzielnej (8.10) konferencji prasowej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji.

COMPONENT {"params":{"text":"Ponad 1,6 mld zł do Podlaskiego z Programu Inwestycji Strategicznych","id":"ponad-16-mld-zl-do-podlaskiego-z-programu-inwestycji-strategicznych"},"component":"subheading"}

Do Podlaskiego trafi 1,6 mld zł.

To gigantyczne pieniądze, które pozwolą na remonty i budowę dróg: zarówno tych dróg powiatowych, gminnych, jak i wojewódzkich - mówił minister Piontkowski.

Jak zaznaczył, duża część spośród tych dróg to drogi przygraniczne, które były zdegradowane, które były zdegradowane w trakcie budowy zapory na granicy czy ruchu ciężkich wojskowych czy policyjnych samochodów. Każdy z powiatów przygranicznych ma otrzymać po kilkadziesiąt milionów złotych na reperację tych dróg.

Samorządy wyremontują drogi

Remonty i budowy dróg to zresztą priorytety nie tylko gmin przygranicznych. Ten cel we wnioskach był wskazywany najczęściej. Oprócz tego wśród potrzeb samorządy wskazywały również budynki oświatowe, budynki użyteczności publicznej, obiekty kulturalne.

Cieszymy się, że możemy zakomunikować mieszkańcom naszego województwa, że te ważne inwestycje, które podnoszą komfort życia, ale także bezpieczeństwa, będą mogły być wkrótce realizowane - podkreślił Dariusz Piontkowski.

Wszystkie inwestycje zgłoszone do programu wywodziły się z dialogu z mieszkańcami, z samorządowcami. To w oparciu o te rozmowy ustalaliśmy, które inwestycje warte są, żeby rozpocząć, żeby zrealizować, a co można zostawić na później, mówił z kolei senator Mariusz Gromko, kandydat do Parlamentu również w nadchodzących wyborach. - Chcemy równomiernego rozwoju całej Polski, stąd też Polski Ład dotarł niemal do całej gminy w całym kraju.

W tej edycji wsparcie otrzymały miasta: Białystok (32 mln zł), Łomża (30 mln zł) i Suwałki (30 mln zł), które fundusze przeznaczą na budowy i remonty dróg, ale niewiele mniejsze dofinansowanie trafi do takich samorządów, jak Gmina Lipsk, która za 24 mln zł naprawi drogi przygraniczne, czy Miasto Bielsk Podlaski, które za ponad 23,3 mln zł zmodernizuje bazę oświatową.

Grajewo dostało prawie 16 mln zł na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4, a Gmina Dąbrowa Białostocka 2 mln zł na rewitalizację centrum miasta.

Pieniądze na spełnianie marzeń

Nigdy wcześniej tak wysoka pula środków nie trafiła do podlaskich samorządów - podkreślał senator Jacek Bogucki, również kandydat w obecnych wyborach, tyle że tym razem do Sejmu. - To pieniądze na spełnianie marzeń samorządów.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślił, że samorządy w ramach Programu Inwestycji Strategicznych same decydują, które zadania są dla nich priorytetem.

Dofinansowania do inwestycji sięgają często 90, 95 proc. ich wartości. Jeszcze nigdy nie było takiego programu, w którym samorządy mogą mieć tak niewielki wkład własny - mówił wojewoda. - Do tego program zacieśnia współpracę pomiędzy gminami i powiatami, ponieważ mogą one składać wnioski jako związki - dodał.

Przykładem jest związek powiatowo-gminny "Nad Bugiem", który otrzymał 11 mln zł na budowę kładki nad rzeką Bug.

Ponad 1 mln zł trafi do podlaskich samorządów w ramach rządowej dotacji na projekty zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców

Jak mówił starosta siemiatycki Marek Bobel, z ósmej edycji Programu Inwestycji Strategicznych samorządy z tego powiatu (powiat i 9 gmin) dostaną łącznie 155 mln zł.

To jest niespotykana skala dofinansowania. 60 mln zł z tej kwoty to są drogi przygraniczne - powiedział Bobel.

I dodał, że w powiecie siemiatyckim, w gminach Mielnik, Nurzec i Milejczyce, wszystkie zniszczone drogi podczas budowy zapory na granicy oraz ruchu ciężkich pojazdów przy granicy będą odbudowane. Dodał, że drogi to nie wszystko, będą też realizowane inne inwestycje, takie jak boiska piłkarskie, oświetlenie uliczne, budowa kanalizacji czy punktów selektywnej zbiórki odpadów. Podał też przykład inicjatywy powiatu siemiatyckiego i gmin Drohiczyn oraz mazowieckiej gminy Korczew - realizacji kładki nad rzeką Bug (11 mln zł), co ma służyć rozwojowi turystyki nadbużańskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna