Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 2024 roku będziemy żyć bardziej w zgodzie z naturą? Takie są ekotrendy w ogrodnictwie

Justyna Madan
Justyna Madan
Slow gardening to nowy trend, który staje się coraz bardziej popularny i warto zwrócić na niego swoją uwagę.
Slow gardening to nowy trend, który staje się coraz bardziej popularny i warto zwrócić na niego swoją uwagę. pixabay.com
Przed nami jeszcze ciągnąca się w nieskończoność zima, ale już teraz warto oddać się marzeniom o pięknym i bujnym ogrodzie latem. Poza tym marzenia mogą przecież przerodzić się w rzeczywistość. Można w tym czasie zwrócić uwagę na nowy trend, którym jest „slow gardening”. To odpowiedź na zachodzące zmiany klimatyczne i rosnącą świadomość ekologiczną. Ogrodnictwo ewoluuje, coraz bardziej tradycyjnie i świadomie uprawiamy ziemię. To będzie modne w 2024 roku?

Spis treści

Slow gardening to ogrodnictwo szanujące naturalny cykl rozwoju roślin. Ogród w duchu slow to wykorzystywanie wyłącznie naturalnych metod, takich jak kompostowanie, zachowanie bioróżnorodności i uprawa rodzimych gatunków roślin. To również:

  • minimalizacja wpływu działań człowieka na środowisko,
  • rezygnacja ze sztucznych nawozów,
  • uprawy ograniczające potrzebę intensywnego przekopywania gleby.

Postaw na ogród w zgodzie z naturą

Jednym z najważniejszych elementów ekologicznego i świadomego ogrodnictwa jest racjonalne gospodarowanie zasobami wody. Warto w tym wypadku postawić na wodę opadową.

Zbieranie i magazynowanie deszczówki pozwala nie tylko oszczędzać wodę pitną, ale również umożliwia podlewanie roślin w sposób naturalny, wodą miękką, wolną od chloru i innych substancji chemicznych.

Wystarczy podstawić beczkę lub specjalny zbiornik pod rynnę. Można też ustawić naczynia „pod gołym niebem”, by w trakcie opadów napełniały się wodą. W czasie, gdy w Polsce regularnie zmniejszają się zasoby wody pitnej, to rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne.

Świetnym rozwiązaniem w nawet niewielkim przydomowym ogródku jest również kompostownik. Metoda stosowana przez nasze babcie jest coraz częściej stosowana również przez świadomych ogrodników. To prosty sposób na zamianę odpadów kuchennych czy roślin ogrodowych w wartościowy nawóz, który nie tylko dostarcza roślinom składników mineralnych niezbędnych do wzrostu, ale i fantastycznie poprawia strukturę gleby.

Łąki kwietne i domki dla owadów

Mieszanki kwietne coraz częściej wysiewane są nie tylko w miejskiej przestrzeni. Mogą być także piękną i ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych trawników zakładanych w przydomowych ogrodach. Nie wymagają stosowania specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych i nawozów.

Tworzą niepowtarzalny mikroklimat, który ma szczególnie pozytywny wpływ w miastach, gdzie brakuje terenów zielonych. Łąka kwietna stanowi też naturalny filtr dla wód opadowych, które wnikając do gleby, zostają oczyszczone przez rośliny. Wysiew mieszanek kwietnych staje się bardzo popularny, ponieważ przynosi mnóstwo korzyści, przy czym nie wymaga zbyt dużo pracy.

– Bardzo ważne jest, aby mieszanka była różnorodna, najlepiej składająca się z gatunków rodzimych, kwitnących w różnym terminie, co zapewni ciągłość kwitnienia przez cały sezon wegetacyjny. Istotne jest także, aby w składzie znalazło się jak najwięcej gatunków roślin ozdobnych. Nasiona traw, które często dodawane są do mieszanek, podczas wzrostu mogą zdominować rośliny ozdobne, co w konsekwencji może doprowadzić do gorszego efektu wizualnego wysianej łąki – podpowiada Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes przedsiębiorstwa W.Legutko.

Ponadto łąki kwietne bogate w różnorodne rośliny ozdobne są środowiskiem przyjaznym dla zapylaczy, takich jak pszczoły, muchówki czy trzmiele. Uprawa roślin, które przyciągają te owady, jest ważna dla zachowania bioróżnorodności i zdrowia ekosystemów.

Natomiast zapewnienie schronienia owadom i ptakom w ogrodach i przestrzeniach miejskich ma istotny wpływ na środowisko, przyczyniając się do jego ochrony i zwiększenia bioróżnorodności. Domki dla owadów zapewniają schronienie wielu gatunkom, wspierając ich populacje i przyczyniając się do zapylania roślin. Karmniki dla ptaków, szczególnie w zimie, pomagają utrzymać lokalne populacje i przyczyniają się do utrzymania równowagi ekologicznej w ogrodzie.

– Budowanie domków dla owadów i karmników dla ptaków to także świetny sposób na edukację ekologiczną, zwłaszcza dla dzieci. Uczy to szacunku do przyrody i pokazuje, że nawet małe działania mogą mieć duży wpływ na środowisko – dodaje Joanna Legutko.

Jakie będą ogrodnicze trendy w 2024 roku?

W nadchodzącym roku eksperci ogrodnictwa przewidują coraz większe zainteresowanie uprawami przyjaznymi dla zapylaczy i dzikiej przyrody. Dużo częściej także ogrodnicy wybierają rodzime gatunki roślin, które są lepiej przystosowane do panujących warunków i wspierają lokalne ekosystemy.

Ten trend będzie się nasilał również w kolejnych latach. Ponadto rośnie zainteresowanie urban farming, czyli uprawą roślin w przestrzeni miejskiej, włączając w to dachy i balkony. Ogród preriowy to typ ogrodu, który będzie królował w przyszłości. Charakteryzuje się on mniejszym zużyciem wody oraz minimalną ilością zabiegów pielęgnacyjnych.

Eko ogrodnictwo to nie tylko trend, ale krok w kierunku lepszej przyszłości dla nas wszystkich. Coraz większa świadomość dotycząca wartości upraw ekologicznych i rozwiązań wpływających na zrównoważone gospodarowanie zasobami nie tylko pozytywnie wpływa na nasze ogrody, ale ma również realny wpływ na nasze zdrowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W 2024 roku będziemy żyć bardziej w zgodzie z naturą? Takie są ekotrendy w ogrodnictwie - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna