MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Chrabołach seniorzy się nie nudzą - woskowali i farbowali tkaniny

Donata Żmiejko
Seniorzy z Chraboł nauczyli się tworzenia obrazów artystycznych metodą batikowania z wykorzystaniem wosku i barwników do tkanin
Seniorzy z Chraboł nauczyli się tworzenia obrazów artystycznych metodą batikowania z wykorzystaniem wosku i barwników do tkanin Gminne Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym
W Gminie Dobrzyniewo Duże trwa cykl warsztatów ,,Różne oblicza batiku”. Spotkanie odbyło się m.in. w Chrabołach. Ich uczestnikami byli seniorzy. Wspólnie tworzyli i poznawali, nieznaną do tej pory technikę batikową, polegającą na barwieniu tkaniny i malowaniu gorącym woskiem.

Gminne Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym realizuje projekt „Czas na działanie jest TERAZ!”. To cykl warsztatów i przedsięwzięć kulturalnych, które zaplanowane zostały w oparciu o zgłaszane przez mieszkańców potrzeby. Projekt zakłada uczestnictwo reprezentantów różnych grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy), którzy przy wsparciu centrum kultury zechcą nabyć nowe umiejętności i rozwinąć swoje zdolności.

Warsztaty batikowe są jedną z propozycji projektu. Skierowane są do dzieci, dorosłych i seniorów oraz osób z niepełnosprawnością, słowem do początkujących i amatorów poszukujących ciekawego sposobu spędzania czasu wolnego. Tutaj można nauczyć się tworzenia obrazów artystycznych metodą batikowania z wykorzystaniem wosku i barwników do tkanin, poznać historię batiku, rozwinąć swoje umiejętności manualne i estetyczne, stworzyć unikalną kompozycję, która zaskoczy nawet najbardziej doświadczonego artystę.

Już 10 sierpnia warsztaty batikowe odbędą się w Obrubnikach.

Batik to technika malarska polegająca na nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niepokryte warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie. Wzory na tkaninie, najczęściej bawełnianej, uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Używa się do tego pędzla, patyczka, szpatułki i tjantingu (przyrządu do malowania na tkaninach). Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu można nałożyć kolejną woskową fazę wzoru i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. Czynność tę powtarza się wielokrotnie. Po wykonaniu projektowanego wzoru tkaninę prasuje się przez biały papier. Batik to technika wykonywana przez pokolenia, najbardziej popularna w Malezji i Indonezji i innych krajach Azji.

Czytaj też:
Owocna współpraca międzynarodowa gminy Dobrzyniewo Duże z korzyścią dla strażaków i mieszkańców (zdjęcia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna