Spis treści
Jaki ogród nazywamy cienistym?
Bywa, że nasz ogród jest w mniejszym lub większym stopniu zacieniony. Rosną w nim duże drzewa, albo otaczają go wyższe budynki. Czasem największą przestrzeń ogrodu mamy od północy i wtedy z założenia brakuje słońca. Jednak pojęcie cienia jest dość szerokie i zróżnicowane – od głębokiego cienia do półcienia. Czasem mówi się też o „świetlistym cieniu”, czyli miejscu, gdzie jest w miarę jasno, ale nie padają tam bezpośrednio promienie słońca. Wiele miejsc jest także zacienionych tylko przez część dnia, bo np. rano lub popołudniu dociera tam światło. I o ile w głębokim cieniu (czyli np. od północy i dodatkowo pod drzewami) rzeczywiście niewiele roślin będzie chętnie rosło, o tyle już w nieco tylko jaśniejszych miejscach (w tzw. półcieniu), mamy naprawdę pole do popisu, jeśli chodzi o wybór kwiatów i krzewów.
Ozdobne rośliny do cienia
Cieniolubne rośliny ozdobne należą do kilku kategorii. Tutaj skupimy się na kwitnących krzewach, a także sezonowych i wieloletnich roślinach o ładnych kwiatach i dekoracyjnych liściach. Te ostatnie są szczególnie przydatne w cienistych miejscach. Niektóre wyglądają wyjątkowo bujnie, są też takie, których kolorowe liście, szczególnie o jasnych wzorach, pięknie rozjaśniają cieniste miejsca i prezentują się w nich wyjątkowo atrakcyjnie. W cieniu warto też sadzić rośliny zadarniające, które zastąpią potrzebujący słońca trawnik.
Jak komponować rośliny do cienia rosnące w ogrodzie?
Przy komponowaniu nasadzeń trzeba oczywiście pamiętać o wymaganiach roślin. Prezentowane tutaj mają zbliżone, więc można je łączyć. Weźmy też pod uwagę wielkość roślin. Polecamy takie, z których można stworzyć kilka pięter – od najwyższych hortensji i wysokich gatunków paproci, przez średnie piętro wyższych funkii, tawułek, języczek i rodgersji, po najniższe brunery, niecierpki, miodunki, begonie czy lobelie.
Pielęgnacja roślin cieniolubnych
Szczegóły dotyczące pielęgnacji roślin różnią się w zależności od gatunku. Wybraliśmy takie, które nie potrzebują specjalnych starań (o ewentualnych wyjątkach piszemy w poszczególnych opisach). Jednak zapewnijmy tym roślinom dobrą ziemię. Wiele cieniolubnych gatunków wywodzi się z roślin leśnych, więc lubią one żyzną, próchniczą ziemię, najczęściej o przynajmniej lekko kwaśnym odczynie. Jeśli w naszym ogrodzie zacienienie wynika z tego, że rosną w nim wysokie drzewa liściaste, jesienią ich liście warto pozostawiać na rabatach – poprawią one strukturę ziemi (jeśli je grabimy, to przeznaczmy na kompost lub zróbmy ziemię liściową, którą później zasilimy rośliny).
W cieniu też trzeba podlewać!
Pamiętajmy też, że rośliny w cieniu również trzeba podlewać. Zacieniona ziemia wysycha wprawdzie wolniej niż w nasłonecznionych miejscach, ale w końcu to nastąpi. Dodatkowo przez dające cień gałęzie drzew przedostaje się mniej deszczu (przy krótkotrwałych opadach jest to wyraźna różnica). A większość roślin cieniolubnych lubi raczej wilgotne podłoże.
Rośliny do cienia
Do podstawowych roślin, które urosną w cieniu i półcieniu należy przede wszystkim:
- barwinek pospolity,
- begonie bulwiaste,
- bluszcz pospolity,
- brunera wielkolistna,
- fuksje,
- funkie (hosty).
- hortensje, szczególnie krzewiaste (drzewiaste),
- języczki pomarańczowe,
- konwalie,
- miodunki plamiste,
- lobelie przylądkowe,
- niecierpki sułtańskie i nowogwinejskie,
- paprocie ogrodowe (różne gatunki),
- parzydło ogrodowe,
- rodgersje,
- różaneczniki,
- tawułki ogrodowe,
- runianki japońskie,
- żurawki.
Zobacz w galerii, jak wyglądają te rośliny i poznaj ich podstawowe wymagania.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?