Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych zawodach bardzo łatwo znaleźć pracę

Izabela Krzewska [email protected]
Budownictwo, handel, działalność naukowa i przetwórstwo przemysłowe - to w tych branżach najłatwiej było znaleźć pracę w pow. łomżyński pod koniec ubiegłego roku.

Największym "wzięciem" cieszyli się: operatorzy wózków jezdniowych, kierowcy samochodu ciężarowego oraz doradcy finansowi.

- Kierowcy to w ostatnim czasie jeden z bardziej rotacyjnych zawodów. Stąd być może ich wysoka pozycja w rankingu liczby ofert - uważa Maciej Zajkowski, prezes Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. - Logistyka w tym rejonie słabo się jednak rozwija. Po pierwsze ze względu na zły stan dróg, a po drugie - na brak inwestycji produkcyjnych.

Nie potrzeba wykształcenia

Podlaskie Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych funkcjonujące przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku przeanalizowało ponad 6700 ofert pracy, jakie skierowano do mieszkańców Podlasia w IV kwartale 2010 r.

Z opublikowanego właśnie raportu, który uwzględnił również podział na poszczególne powiaty, wynika, że w Łomży częściej niż w pozostałych dwóch (byłych) miastach wojewódzkich, poszukiwani byli ludzie do prac prostych - 13 proc. wszystkich ogłoszeń (w Białymstoku 9,3 proc., w Suwałkach 4,4 proc.). Spośród nielicznych propozycji dla specjalistów dominowały zaś oferty dla doradców finansowych.
- Wiąże się to z rozwojem usług pożyczkowo-gotówkowych - zauważa Zbigniew Sulewski, ekonomista z Centrum im. A. Smitha. - Pod sformułowaniem doradca finansowy może się kryć osoba, która rzeczywiście udziela porad inwestycyjnych osobom bardzo zamożnym, ale w naszych podlaskich realiach chodzi o udzielanie szybkich tanich pożyczek i kredytów.

W Łomży brak ochroniarzy

Nieco inaczej wygląda ranking najbardziej poszukiwanych pracowników w samej Łomży. W IV kw. 2010 r. na pierwszym miejscu znaleźli się pracownicy ochrony - 15 ofert, zbrojarze i robotnicy drogowi po - 10 ofert, oraz przedstawiciele handlowi 9 - ofert. W dalszej kolejności są operatorzy maszyn do produkcji wyrobów spożywczych - 8, robotnik budowlany - 8, operator wózków jezdniowych - 7, mechanik - 6.

Oferty pochodziły z lokalnej prasy (tj. Gazeta Współczesna), internetowych serwisów pośrednictwa pracy, części propozycji urzędów pracy, OHP i Akademickich Biur Karier. - Analizując raport należy wziąć pod uwagę fakt, iż w zestawieniu zabrakło 6 tys. ofert z powiatowych urzędów pracy (zostaną dodane w analizie za I półrocze 2011 - przy. red.), okazało się bowiem, że danych nie można pozyskać od ręki - tłumaczy Edyta Dąbrowska z PORPiPG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna