Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warzyw w tym roku będzie mniej

opr. (d)
sxc.hu
Zbiory warzyw będą niższe niż w roku ubiegłym - poinformowali analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej. W 2012 roku produkcja warzyw gruntowych, według prognoz IERiGŻ - PIB (Rynek owoców i warzyw - stan i perspektywy 2012) może wynieść 4,56 mln ton i być niższa niż w roku poprzednim, kiedy ukształtowała się na poziomie 4,8 mln ton.

Do przyczyn spadku wielkości zbiorów można zaliczyć przede wszystkim spadek powierzchni uprawianych warzyw. Według szacunków, areał zajęty pod uprawę warzyw gruntowych w 2012 r. może wynieść 175 tys. ha, wobec 178,8 tys. ha w roku poprzednim.

W największym stopniu przyczyni się do tego spadek areału upraw cebuli i kapusty. Ze względu na niską opłacalność tych warzyw w minionym sezonie, spowodowanej nie najlepszą sytuacją cenową oczekuje się, że część producentów mogła zaniechać prowadzenia upraw.

W sezonie 2011/2012, w porównaniu do poprzedniego, ceny skupu cebuli na rynek świeży zmniejszyły się o 54 proc., cebuli do przetwórstwa natomiast o 56 proc. Kapusta biała w analogicznym okresie czasu staniała o 80 proc. w skupie do konsumpcji bezpośredniej i o 73 proc. w skupie do przetwórstwa. Oczekuje się, że powierzchnia pozostałych warzyw gruntowych, takich jak marchew czy też buraki ćwikłowe, będzie nieco mniejsza.

Zmniejszenie produkcji może sprzyjać podwyżkom cen warzyw w sezonie 2012/2013. Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że cena cebuli wczesnej obcinanej wynosi 1,48 zł/kg w skupie prowadzonym przez spółdzielnie ogrodnicze, czyli o niespełna 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Cena kilograma kapusty białej wczesnej jest o 0,17 zł wyższa i wynosi 0,98 zł. Należy jednak pamiętać, że wiele czynników, zwłaszcza pogodowych, może wpłynąć na ostateczny poziom tegorocznych zbiorów, w tym również na ceny warzyw w kolejnych miesiącach.

Mimo dość niekorzystnego dla producentów warzyw spod osłon 2011 roku, szczególnie pod kątem cenowym, powierzchnia ich uprawy nie zmieni się diametralnie. Tym samym prognozowana wielkość produkcji warzyw spod osłon ukształtuje się na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna