Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Według inspekcji ochrony środowiska za awarię oczyszczalni ścieków w Siemiatyczach odpowiadają dwa miejscowe zakłady przetwórcze

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Trwa usuwanie skutków i poszukiwanie sprawcy awarii w oczyszczalni ścieków w Siemiatyczach, która doprowadziła do zanieczyszczenia rzeki Kamionka
Trwa usuwanie skutków i poszukiwanie sprawcy awarii w oczyszczalni ścieków w Siemiatyczach, która doprowadziła do zanieczyszczenia rzeki Kamionka www.pksiemiatycze.pl
Chodzi o zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego oraz przetwórstwa mleka. Zdaniem WIOŚ to one odprowadziły do kanalizacji ścieki o dużym ładunku zanieczyszczeń. W efekcie w miejscowej oczyszczalni doszło do "obumarcia" bakterii odpowiedzialnych za oczyszczanie biologiczne, a następnie zanieczyszczenia rzeki Kamionka.

Niedostatecznie oczyszczone ścieki wpływały do rzeki od końca listopada. Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska sytuacja normuje się. Ścieki nadal mają podwyższone parametry, ale nie mają bardzo dużego wpływu na jakość wody w Kamionce.

Awaria oczyszczalni w Siemiatyczach. Trwają wzmożone kontrole w zakładach

Sprawcy zanieczyszczenia szuka nie tylko WIOŚ, ale i Przedsiębiorstwo Komunalne w Siemiatyczach. Na skutek niekontrolowanego zrzutu ścieków w jej oczyszczalni doszło do poważnej awarii dyfuzorów w komorach napowietrzania osadu czynnego. Oczyszczalnia przez pewien czas funkcjonowała na jednym ciągu technologicznym.

Jak mówi prezes PK, dyfuzory zostały wymienione, ale konieczna była też wymiana osadu czynnego w komorach biologicznych. "Świeże bakterie" sprowadzono z oczyszczalni w Bielsku Podlaskim i Hajnówce. Przedsiębiorstwo zleciło też specjalistyczną ekspertyzę Politechnice Białostockiej odnośnie wpływu ścieków z zakładów przemysłowych na oczyszczalnię.

Zobacz także:

- Naprawa awarii, transport osadu czynnego z innych oczyszczalni, wyższe opłaty dla Wód Polskich w związku z wyższymi parametrami odprowadzanych ścieków. To dla nas dodatkowe koszty, które chcielibyśmy wyegzekwować od zakładów, które doprowadziły do tej sytuacji - mówi Mariusz Pyzowski, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach.

Od początku podejrzewano, że źródłem awarii może być sezon kampanijny w zakładach przetwórczych na terenie miasta. Jest ich pięć. Od zeszłego tygodnia WIOŚ przeprowadzał w nich kontrole.

Jak poinformował w środę (14.12) Marcin Dziedzic, naczelnik wydziału inspekcji WIOŚ w Białymstoku, w dwóch zakładach przekroczone zostały normy, przede wszystkim pH.

Awaria oczyszczalni w Siemiatyczach. Kary mogą sięgać kilkuset tysięcy złotych

Udało nam się ustalić, że chodzi o siemiatycki zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego oraz przetwórstwa mleka.

Umowy na dostarczanie ścieków surowych zawierały z PK i to ono może nałożyć ewentualne kary. Te - w zależności od zapisów porozumienia i skali przekroczenia dopuszczalnych norm - mogą sięgać kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych.

Czytaj też:

Prezes Pyzowski tłumaczy, że ustalenia WIOŚ nie pokrywają się z wynikami ich kontroli, które przeprowadzone były w innym terminie. Może to wynikać z okresowych wahań jakości ścieków i - według przypuszczeń PK - z cyklu czyszczenia instalacji do produkcji z użyciem środków chemicznych.

- Wystąpiłem do kancelarii prawnej o interpretację, czy na podstawie wyników WIOŚ możemy nałożyć kary na te zakłady - podaje Mariusz Pyzowski.

Uspokaja, że problemy oczyszczalni nie przełożą się na podwyżki dla mieszkańców. Aktualna taryfa obowiązuje do czerwca 2025 r.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna