Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka parafialna rodzina

Mirosław R. Derewońko
Zdjęcie parafian na 600-lecie przed odbudowanym w 1953 r. kościołem Przemienienia Pańskiego
Zdjęcie parafian na 600-lecie przed odbudowanym w 1953 r. kościołem Przemienienia Pańskiego Fot. A. Gardocki
Piątnica. Tysiące parafian i gości uczestniczyło w pikniku na 600-lecie piątnickiej parafii.

Jestem zbudowany postawą parafian!

Jestem zbudowany postawą parafian!

Ks. Szczepan Dobecki, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy

Wielkim dla mnie zaszczytem jest świętować z czterema i pół tysiącem parafian 600-lecie istnienia naszej wspólnoty, której proboszczem jestem od grudnia A.D. 2006. Przygotowaniom do obchodów jubileuszu towarzyszył nawał pracy. Jestem niesamowicie zbudowany twórczą i aktywną postawą mieszkańców wszystkich należących do parafii piętnastu wsi. Są to: Budy Czarnockie, Czarnocin, Drożęcin, Elżbiecin, Jeziorko, Kalinowo, Marianowo, Murawy, Nagórki, Pęza, Piątnica Poduchowna i Włościańska, Poniat, Rządkowo, Trojany i Zabawka. Ponad tysiąc parafianek i parafian włączyło się w budowanie pozytywnego obrazu wspólnoty. Niech Boże Miłosierdzie ubogaca nas zdrojem łask i obficie udziela ich wszystkim, których w nasze gościnne progi przywiedzie. Bóg zapłać za poświęcony jubileuszowi 600-lecia czas i trud. Szczęść Boże!

Czegoś takiego jeszcze u nas nie było - zachwyca się Agnieszka Komorowska, która z ośmioma gospodyniami z Nagórek przygotowała iście szlachecką ucztę dla gości jubileuszu.

Można było spróbować pulpecików, gołąbków, krokietów i sera żółtego domowego wyrobu. Triumfowało swojskie, bezalkoholowe piwo z Nagórek. To dobra cecha pikniku, obyło się bez procentowych trunków.

Wcześniej odbyła się msza św. jubileuszowa pod przewodnictwem ks. biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Gośćmi specjalnymi byli bp senior Tadeusz Zawistowski i abp Gerhard Muller z Regensburga, z rodzinnej diecezji papieża Benedykta XVI.

- Dzięki ogarniętym Bożą Miłością społecznościom, takim jak parafia piątnicka, przetrwały setki lat wartości prowadzące nas do świętości - powiedział bp Bronakowski. - Sługa Boży Jan Paweł II uczył, że świętości należy szukać w życiu codziennym.

Po mszy św. wierni na schodach przed kościołem stanęli do wspólnej fotografii. Wykonał ją Leszek Wiśniewski, autor kompletu widokówek przedstawiających historyczne i współczesne oblicze świątyni.

Do występu gwiazdy pikniku, czyli Golec uOrkiestry, na scenie występowali duzi i mali mieszkańcy z 15 wsi należących do parafii. "Drożęcin Stary, ale jary" czy Szkolne Słowiki z Jeziorka bawili i wzruszali publiczność, która podjadała także ekologiczne brokuły z Zabawki.

Sponsorami głównymi byli: wójt gminy Piątnica, OSM Piątnica i Bank Spółdzielczy w Piątnicy. Sponsorzy festynu to m.in.: starosta łomżyński, B.T.S., Car System, DeLaval, Sonarol s.j. Stanisław Najda, Sanmet s.j. Muła, Hotel Baranowski, Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży, Motel Zacisze, Zespół Szkół i Warsztaty Marianowo oraz Ambrela. Loterię sfinansowało 11 firm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna