Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenna dieta wzmocni organizm

Agata Sawczenko [email protected]
Nowalijki doskonale urozmaicają nasz jadłospis po zimie, pomagają uzupełnić niedobory witamin i składników mineralnych. Jednak często też zawierają dużo szkodliwych dla naszego zdrowia związków.

Domowe nowalijki

Domowe nowalijki

Zdrowe, bogate w witaminy i wolne od toksycznych substancji nowalijki najlepiej wyhodować jest w domu. Pielęgnacja bogatego w magnez, żelazo, wapń, fosfor, witaminy z grupy B, pobudzającego apetyt szczypiorku czy zawierającej duże ilości witaminy C, A, kwasu foliowego, żelazo, miedzi, potasu, cynku i manganu natki pietruszki oraz rzeżuchy - również bogatej w witaminę C, A, witaminy z grupy B, żelazo, magnez, jod - jest niezwykle prosta.
Takie plantacje najlepiej udają się na kuchennym parapecia. To miejsce jest zwykle dostatecznie ciepłe i dobrze nasłonecznione. Nawet gdy zrobi się cieplej - nie warto doniczek wystawiać na balkon, gdyż miejskie opady atmosferyczne są często zanieczyszczone związkami siarki i azotu.
Aby stworzyć domowy ogródek z nowalijkami, potrzebna jest Następnie przygotujesz uniwersalną ziemię i doniczkę bądź skrzynkę czy gotowe tacki do hodowli kiełków, do której posadzisz suche nasiona rzeżuchy, cebulę lub korzeń z nieobciętą natką pietruszki. Potem będziesz regularnie podlewać i zraszać, tak by podłoże było stale wilgotne, ale nieprzelane, bo inaczej plantacja zgnije.

Okażdej porze roku powinniśmy się zdrowo odżywiać. I choć co innego mamy do dyspozycji latem, zimą, jesienią i wiosną, to i tak podstawowe zasady zdrowego odżywiania nie zmieniają się.

- Dieta powinna być przede wszystkim pełnowartościowa, czyli zawierać wszystkie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki: białko, węglowodany, tłuszcze, błonnik, witaminy, składniki mineralne, wodę - mówi Ewa Zofia Jarymowicz, dietetyk z Poradni Dietetyki i Promocji Zdrowia "JEWA".

Ważne jest, by spożywać pięć posiłków dziennie - w regularnych odstępach, jedzonych wolno i bez pośpiechu.

- Pamiętajmy, że najważniejsze jest śniadanie - przypomina dietetyk. I radzi: - Zdrowy zastrzyk energii, odpowiednią ilość błonnika oraz witamin i składników mineralnych dadzą nam: pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak razowe pieczywo, grube kasze, brązowy ryż, makarony z mąki durum, naturalne płatki: żytnie, owsiane czy pszenne, musli z dodatkami śliwek, jabłek czy owoców tropikalnych, nasiona dyni, słonecznika oraz orzechy.

Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce. Najlepiej świeże, młode, z upraw ekologicznych. Zawarte w nich witaminy i związki mineralne wzmacniają nasz organizm zapobiegając tym samym infekcjom oraz chronią nas przed wieloma chorobami. Warzywa i owoce są też niezastąpionym źródłem błonnika, który wspomaga regulację przemiany materii, wchłania toksyny, cholesterol i inne szkodliwe związki, które następnie są wydalane z organizmu.

- A w cieplejsze wiosenne dni warto sięgnąć po bomby witaminowe w postaci chłodników. Na bazie maślanki lub kefiru z dodatkiem warzyw, ziół lub na słodko z owocami i aromatycznym cynamonem - mówi Ewa Zofia Jarymowicz.
Warzywa i owoce najlepiej jeść na surowo.

Wiosną świetnym sposobem na urozmaicenie diety są nowalijki: wczesne, młode warzywa.
- Doskonale urozmaicają nasz jadłospis po zimie, pomagają uzupełnić niedobory witamin i składników mineralnych, są źródłem korzystnie wpływających na nasz organizm flawonoidów i błonnika, jednak często też zawierają dużo szkodliwych dla naszego zdrowia związków - przestrzega Ewa Zofia Jarymowicz.
s Najwięcej szkodliwych substancji kumulują: szczypiorek, sałatę, rzodkiewkę, buraki czerwone, kapustę pekińską, szpinak, kalarepę, kalafior
s Do bezpieczniejszych warzyw należą: ogórki, młoda marchew, pomidory, cebula, ziemniaki, pieczarki, seler, brokuły i korzeń pietruszki.

Aby nie zaszkodzić swemu zdrowiu - zachowajmy umiar w spożyciu nowalijek.
- Traktujmy nowalijki jako dodatek do posiłku, a nie jego podstawę - mówi Ewa Zofia Jarymowicz.
Sprawdzajmy też dokładnie źródło pochodzenia nowalijek. Zawsze kupujmy je u sprawdzonego sprzedawcy.

- Największą wartość odżywczą mają nowalijki pochodzące z upraw ekologicznych, gdyż nawożone są tylko w sposób naturalny, np. kompostem - mówi Ewa Zofia Jarymowicz. - W sklepach z ekologiczną żywnością bez problemu możemy uzyskać wgląd do certyfikatów, potwierdzających, iż sprzedawane warzywa czy owoce faktycznie zostały uprawiane bez dodatków sztucznych nawozów, herbicydów i pestycydów. Zaufać można też dużym sprawdzonym gospodarstwom rolnym, w których gleba jest również systematycznie badana.

Unikajmy za to zakupów na bazarach i targach, szczególnie tych znajdujących się blisko ruchliwych ulic.
- Nieosłonięte rośliny, leżące na straganach szybko wchłaniają ołów ze spalin samochodowych czy związki azotowe uwalniające się z opon podczas jazdy i hamowania - przestrzega dietetyk.

Przed zakupem dokładnie oglądajmy, a nawet wąchajmy nowalijki.
- rośliny zawierające dużo azotanów zazwyczaj szybciej więdną - mówi Ewa Zofia Jarymowicz. - Wybierajmy nowalijki, których liście czy bulwy są sprężyste, twarde i w odpowiednim dla siebie kolorze oraz te, które nie są nadmiernie wyrośnięte i mają delikatnym, właściwy dla siebie zapach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna