MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Owce zostały ostrzyżone

opr. ska
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Wiosna w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu to czas prac sezonowych. Pracownicy zadbali też o mieszkanki skansenu - hodowane owce wrzosówki. Zwierzęta zostały ostrzyżone i przygotowane na nadchodzące cieplejsze dni.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu to wyjątkowe miejsce w Podlaskiem.

Muzeum posiada jedenaście działów: Etnograficzny, Historyczny, Budownictwa Wiejskiego, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin i Hodowli Zwierząt, Tradycji Zielarskich, Sztuki, Weterynarii, Promocji, Zbiorów, Biblioteka.

  • Zbiory Muzeum liczą ponad 33 000 eksponatów (w tym ponad 300 maszyn i narzędzi rolniczych), które prezentowane są zwiedzającym w 44 ekspozycjach stałych.
  • W Skansenie Mazowiecko-Podlaskim zgromadzono 53 zabytkowe obiekty architektury drewnianej ( XVIII - pocz. XX w.), które ulokowano w trzech zespołach, z pełnym wyposażeniem wnętrz.
  • Muzeum posiada punkty zamiejscowe w Drewnowie (wiatrak z zagrodą młynarza), Dąbrowie Łazy (wiatrak) i Winnie Chroły (Szkoła Wiejska).

Ale Muzeum Rolnictwa to także zwierzęta - hodowane tam owce wrzosówki, które na wiosnę dostały nowe fryzury, wiosenny manicure oraz zostały odrobaczone - o czym poinformowali pracownicy skansenu.

Strzyżenie owiec przeprowadza się raz bądź dwa razy do roku. Wczesną wiosną (miesiąc przed terminem wykoceń) oraz jesienią, w okresie stanówki.

Owca wrzosówka to jedna z ras owcy domowej, hodowana w Polsce. Dorosłe owce ważą min. 32 kg, barany natomiast min. 40 kg. Dorosłe osobniki są barwy siwej, zaś młode charakteryzują się ciemną wełną. W miarę dorastania barwa zmienia się i zaczyna przypominać barwę wełny dorosłych osobników. Wrzosówki są odporne na choroby, a ich mięso przypomina dziczyznę.

Skansen przytacza słowa patrona Muzeum - ks. Krzysztofa Kluka o strzyżeniu owiec z XVIII. W księdze pt. „Zwierząt domowych i dzikich osobliwie kraiowych, historyi naturalney początki i gospodarstwo…” wskazał szereg zaleceń dotyczących przeprowadzania tego zabiegu.

„Względem czasu strzyżenia, albo się tylko raz na rok strzygą ku końcowi Kwietnia, lub na początku Maja, i taka wełna zowie się Jednostrzyżka: albo dwa razy na rok, raz koło Wniebowstąpienia Pańskiego, drugi raz koło S. Mateusza, a ta się zowie Dwustrzyżka, oraz pierwsza z nich zimowa, a druga letnia”

„Dniem przed strzyżeniem, obrawszy czas piękny, popędza się owce do czystej najlepiey płynącej wody, przepławią się i obmyją, aby się wełna należycie oczyściła, a po tym im czyste tworzy się posłanie, aby się znowu nie splugawiły. Lecz iak pławienie, tak obmywanie Owiec nowi gospodarze za niepożytecne maja; radzą raczey, aby ostrzyżoną już wełnę płokać w wodzie na poł z moczem”

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Powstało w 1962 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ciechanowca. Muzeum znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku, odbudowanym ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969.

Muzeum organizuje wiele imprez o zasięgu ponad lokalnym, mających wieloletnie tradycje, to m in.

  • „Niedziela Palmowa - Konkurs Palm Wielkanocnych”,
  • „Jarmark Św. Wojciecha„,
  • „Podlaskie Święto Chleba”,
  • „Wykopki pod Wiatrakiem„,
  • „Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego”.

Placówka wpisana jest do Państwowego Rejestru Muzeów Ministerstwa Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna