Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiżajny. Ignacy Szeraszewicz odmówił publicznie przyjęcia pamiątkowego medalu

Tomasz Kubaszewski
- Chcą zakleić mi usta - mówi Ignacy Szeraszewicz. Na razie taśmę przykleił sobie sam. - Nie dam się spacyfi-kować - mówi
- Chcą zakleić mi usta - mówi Ignacy Szeraszewicz. Na razie taśmę przykleił sobie sam. - Nie dam się spacyfi-kować - mówi Tomasz Kubaszewski
Stwierdził, że wójt nie dotrzymuje słowa. Za to zachowanie ma być teraz odwołany ze składu jedynej komisji, w której zasiada

- To jakaś Białoruś, a nie demokracja - denerwuje się Ignacy Szeraszewicz, radny z gminy Wiżajny.

W środę, podczas sesji, ma zostać wyrzucony z komisji infrastruktury. I do żadnej nie będzie już należał.

- Ośmieliłem się skrytykować gminne władze i teraz poniosę karę - mówi.

- Demokracja ma swoje prawa, a większość w tym systemie decyduje - komentuje Walenty Wałejko, przewodniczący gminnej rady.

Nie chciał pić kawki

Szeraszewicz potulny nigdy nie był. Najpierw przez parę lat walczył z poprzednim wójtem Wiżajn o wykup przylegającej do jego gospodarstwa nieruchomości.

- To było wręcz oczywiste, że gmina powinna mi to odsprzedać - mówił. - Ale wójt się uparł na zasadzie „nie, bo nie”.

W końcu postanowił, że sam zostanie radnym i spróbuje pomagać ludziom w walce z władzami.

Podczas sesji należał do najaktywniejszych. Dopytywał, drążył. Reszta za nim więc nie przepadała.

- Poszedłem do tej rady nie po to, by pić kawkę i się uśmiechać, lecz aby cokolwiek dla mieszkańców załatwić - deklarował.

W ubiegłorocznych wyborach mandat zdobył po raz kolejny. Szybko okazało się, że w liczącej 15 członków radzie stanowi praktycznie jednoosobową opozycję. - Bez przerwy się czegoś czepia - komentowali inni radni. - Tak się nie da pracować.

Szeraszewicza mandatu pozbawić jednak nie mogli. Jedyne, co dało się zrobić, to upchnąć go do bynajmniej nie najważniejszej komisji infrastruktury.

Skandal podczas uroczystości

Wszystko jakoś trwało do późnej wiosny tego roku. Gmina świętowała nadanie herbu, flagi i pieczęci. Przyjechało wielu znamienitych gości z posłem i wiceministrem na czele. Każdemu radnemu wręczano pamiątkowe medale. Uroczystość przebiegała zgodnie z planem do momentu, gdy wójt nie wyczytał nazwiska Szeraszewicza.

- Odmawiam przyjęcia, bo słowo wójta święte nie jest i obietnic on nie dotrzymuje - powiedział ku osłupieniu pozostałych i wyszedł z sali. Chodziło o jedną z gminnych dróg.

Po pewnym czasie reszta radnych uznała, że tego typu zachowania bez reakcji pozostawić nie można. Jeszcze w czerwcu przygotowany został więc wniosek o odwołanie Szeraszewicza z jedynej komisji, w której zasiada. Straciłby przez to około 150 zł miesięcznie.

Sprawę opisała jedna z gazet i wszystko ucichło.

- Myślałem, że w końcu zrozumieli, że demokracja polega na tym, iż każdemu wolno mieć własne zdanie - opowiada Szeraszewicz. - A tu dowiaduję się, że 10 radnych podpisało się pod wnioskiem, by mnie z tej komisji jednak odwołać i ma się to stać podczas najbliższej sesji.

Przewodniczący Wałejko pod wnioskiem się nie podpisał. Bo uważa, że Szeraszewicz, choć ma trudny charakter, może publicznie mówić, co chce. - Znaczna część radnych uważa jednak, że z taką osobą współpracować się nie da - dodaje przewodniczący. - I mają prawo tak zagłosować.

Weź udział w prawyborach parlamentarnych Gazety Współczesnej:

Wszystkich ubiegających się o miejsce w parlamencie przedstawiamy w naszym serwisie Wybory parlamentarne 2015. Celem naszego plebiscytu jest wyłonienie najbardziej popularnych kandydatów.

Zagłosuj na swojego kandydata na posła z województwa podlaskiego!
Zagłosuj na swojego kandydata do Senatu z okręgu 59 - Łomża, Suwałki, powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski.
Zagłosuj na swojego kandydata do Senatu z okręgu 60 - Białystok oraz powiat białostocki i sokólski.
Zagłosuj na swojego kandydata do Senatu z okręgu 61 - powiaty: bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki.

Głosowanie będzie odbywać się na trzy sposoby: za pomocą sms-ów, poprzez naszą stronę i Facebooka. Sms-y można będzie wysyłać na numer 72355 w treści, wpisując odpowiedni prefiks.numer kandydata. Wszystkie dane są dostępne na naszej stronie. Jeden sms to 10 głosów na wybranego kandydata. Koszt: 2,46 zł z VAT. Uczestnik plebiscytu może oddać dowolną liczbę głosów.

Internetowe kliknięcie przez współczesna.pl to jeden głos, przez Facebook - dwa głosy. Nasze prawybory potrwają do 12 października do godz. 23.59.

Kandydaci do Sejmu i Senatu, którzy zdobędą najwięcej głosów mogą liczyć na nagrody. Laureatów zaprezentujemy na łamach naszego dziennika gazety i naszej stronie internetowej. Zdobywca pierwszego miejsca zostanie zaprezentowany na całej stronie gazety. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca będą pokazani na połowie strony.

Kandydatów znajdziesz w naszym serwisie: Wybory parlamentarne 2015

Najważniejsze sprawy regionalne i ogólnokrajowe, którymi żyją Podlasianie. O tym chcemy rozmawiać z kandydatami na posłów. Zapraszamy do debaty.

Czekamy na zgłoszenia komitetów wyborczych. Pierwsza debata odbędzie się w piątek, 25 września. Może wziąć w niej udział dwunastu kandydatów - po jednym z każdego komitetu. Zainteresowani mogą zgłaszać się do środy do godz. 16 na adres mailowy [email protected].

Nasza debata będzie doskonałą okazją, by przedstawić swoje poglądy na ważne tematy, a tym samym przekonać do siebie podlaskich wyborców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna