Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizytówka gmin: Wiżajny, Szypliszki

redd
Jesienny krajobraz z gminy Wiżajny
Jesienny krajobraz z gminy Wiżajny UG Wiżajny
Bezcennym skarbem gmin jest ich wyjątkowy krajobraz.

Wiżajny

Gmina Wiżajny
Urząd Gminy Wiżajny
ul. Rynek 1
16-407 Wiżajny
Powiat suwalski, województwo podlaskie
Tel. 087 568 80 27
Wójtem jest Józef Laskowski.
Przewodniczącym rady gminy jest Kowalewski Zenon, jego zastępcą Matusiewicz Jacek. Skład rady to: Andruszkiewicz Waldemar, Bacewicz Józef, Hołdyńska Elżbieta, Krzykwa Jan, Kuźma Teresa, Łanczkowski Tadeusz, Mikielski Andrzej, Radzewicz Tadeusz, Rawinis Piotr, Rudzewicz Marek, Rudziewicz Marian, Szydłowski Jan.

Wójt gminy do najważniejszych sukcesów gminy zalicza przebudowanie czterech odcinków dróg prowadzących do granicy państwa z Litwą: - Bolcie, Burniszki, Wiłkupie, Sudawskie (4 przejścia graniczne z Litwą). W gminie wykonano też projekt organizacji ruchu drogowego (ustawiono znaki drogowe), wyremontowano drogi gminne w latach 2007 - 2008 (ponad 200 km, w tym 7 km asfaltu). Na terenie gminy wstawiono 84 przepusty pod drogami, złagodzono łuki na drodze we wsi Sudawskie, wybudowano sieć wodociągową z przyłączami we wsiach Cisówek, Jaczne, Grzybina, Żelazkowizna. Przeprowadzono remont stacji uzdatniania wody w Wiżajnach, przeprowadzono konserwację rowu melioracyjnego od oczyszczalni ścieków. Powstał gabinet rehabilitacji przy ośrodku zdrowia, gabinet kosmetyczny, utworzono i wyposażono przy hali sportowej siłownię oraz "wioskę internetową", wymieniono pokrycie dachowe na budynku hali sportowej. Dokonano zamiany gruntów zajętych pod drogę w Wiżajnach. Sprzedano budynek w miejscowości Kłajpeda na cele kultu religijnego. Pomoc w uzyskaniu środków z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wykonanie pokrycia dachowego kościoła w Wiżajnach z blachy miedzianej. Utworzono przystanek autobusowy w Smolnikach. Wymieniono fotele w autobusie szkolnym. Zakupiono projekt przydomowej oczyszczalni ścieków do wykorzystania dla mieszkańców gminy. Zakupiono nowe regały do gminnej biblioteki publicznej. Wykonano kratki ściekowe w celu odprowadzenia wody z ulic (Rynek, Kalwaryjska). Powstał internet radiowy na terenie gminy. Wyremontowano pomost i plażę nad jeziorem Wiżajny, zrekultywowano składowisko odpadów, wykonano oświetlenie w parku i rozdzielnię elektryczną, wyremontowano schody w parku. Obniżono koszty dostawy wody i odbiory ścieków. Zaoszczędzono 4 200 l oleju opałowego na ogrzewaniu budynku w Smolnikach.

W gminie nie udało się utworzyć szkoły średniej i przedszkola w miejscowości Wiżajny. Podobnie jak przebudować budynku świetlicy gminnej wraz z remontem i dobudową garażu OSP, bo rada gminy nie ujęła w budżecie powyższej inwestycji. Nie wybudowano też uzdrowiska i nie zrealizowano modernizacji oświetlenia ulicznego w Stolnikach. Największym jednak kitem jest utrata czterech wsi na rzecz Rutki-Tartaku. Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się mieszkańcy. Twierdzili, że w gminie Wiżajny o ich miejscowościach się zapomina. Wiżajny słyną też z niemal ciągłych wojen toczonych przez wójta z radnymi i przez radnych z wójtem. Dzieje się tak od początku kadencji. Większość rajców wywodzi się z innego ugrupowania niż wójt.

Gmina Wiżajny jest najdalej wysuniętą na północny wschód częścią powiatu suwalskiego w województwie podlaskim. Od wschodu graniczy z gminą Rutka - Tartak, od południa z gminami Przerośl i Jeleniewo, od zachodu z gminą Dubeninki, a od północy z Litwą. W pobliżu granicy gminy znajduje się styk trzech granic państwowych: Polski, Litwy i Rosji (Obwód Kaliningradzki).
Atrakcyjny krajobraz Gminy Wiżajny określany niejednokrotnie jako "Bieszczady Północy" wpływa niekorzystnie na rozwój rolnictwa. Działalność rolnicza typowa dla naszej gminy i będąca podstawowym źródłem utrzymania jej mieszkańców, prowadzona jest w niezwykle uciążliwych ze względu na ukształtowanie terenu i surowy klimat warunkach, ale stwarza bardzo dobre warunki dla rozwoju turystyki. Około 19% powierzchni gminy znajduje się w obrębie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, a 47% w obrębie strefy ochronnej tego parku.

Gdzie głosować?
1.Świetlica Gminna, ul. Wierzbołowska 3,Wiżajny (Granice obwodów: Bolcie, Burniszki, Grzybina, Kamionka, Laskowskie, Leszkiemie, Ługiele, Makowszczyzna, Marianka, Maszutkinie, Poplin, Rogożajny Małe, Rogożajny Wielkie, Soliny, Stankuny, Sudawskie, Sześciwłóki, Wiłkupie, Wiżajny, Wiżgóry, Wysokie)
2. Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, Okliny 16,Okliny (Granice obwodów: Antosin, Cisówek, Dziadówek, Dzierwany, Jaczne, Jegliniszki, Kłajpeda, Kłajpedka, Mauda, Mierkinie, Okliny, Stara Hańcza, Stołupianka , Użmauda, Żelazkowizna).

Szypliszki

Urząd Gminy Szypliszki, ul. Suwalska 21, 16-411, tel 87 5681085
Wójtem jest Mariusz Grygieńć.

Przewodniczącym Rady Gminy: Stanisław Gibowicz,
wiceprzewodniczącym rady jest Andrzej Gawiński. W skład rady wchodzą: Racis Krzysztof, Lutecki Stanisław, Niewiarowski Dariusz, Aneszko Leszek, Głażewski Wojciech, Jaśkiewicz Henryk, Jakubanis Antoni, Stefanowski Adam, Wałejko Józef, Wilicki Jan, Wasilewski Mirosław, Prawdzik Piotr, Anusiewicz Antoni.

Największym sukcesem gminy jest Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji
"Szelment" na Jesionowej Górze. Jest to nowoczesny kompleks zapewniający dostęp do wszelkich form turystyki aktywnej, uprawiania zimowych sportów.

Dzięki pieniądzom unijnym między innymi w gminie wybudowano sieć kanalizacyjną
i wodociągi we wsiach: Becejły, Krzywólka, Szypliszki, Słobódka. Wyremontowano także bibliotekę wraz z zagospodarowaniem terenu w miejscowości Kaletnik. Zrealizowano projekt pod hasłem "Możesz wiele musisz tylko chcieć". Utworzono kluby przedszkolaka w Becejłach, Słobódce, Kaletniku. W rozproszonej zabudowie wiejskiej realizowany jest program budowy przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków.

W gminie udało się zrealizować też wiele innych inwestycji. Najbardziej znaczącymi przedsięwzięciami były generalne remonty wszystkich budynków komunalnych. Gmina dumna może być z wykonania termomodernizacji ośrodka zdrowia oraz Zespołu Szkół w Kaletniku. W tym ostatnim wyremontowano też bibliotekę. Na terenie szkoły powstał nowy parking. Remontu doczekały się również szkoły w Jasionowie i Becejłach. Wśród najważniejszych inwestycji w gminie Szypliszki wymienia się generalny remont Zespołu Szkół w Słobódce. Władze zawdzięczają to funduszom unijnym i krajowym. W budynku odnowiono salę gimnastyczną. Wyremontowano wejście do gimnazjum i szkoły podstawowej, łazienki, kuchnie, korytarze, pokój nauczycielski i kilka sal dydaktycznych. Zbudowano także chodnik, schody od ulicy, plac zabaw i boisko. Do placówki zakupiono nowy sprzęt sportowy i nagłaśniający. W ławkach wymieniono blaty. Szkoła w Słobódce została też przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W gminie poprawiła się też infrastruktura komunalna, skanalizowano 40 proc. gminy. Wybudowano wodociągi i kanalizacje sanitarną m.in. w miejscowościach Becejły, Krzywólka, Szypliszki i Słobódka.
Jak uważają w gminie największą porażką jest brak pomysłu na poprawienie bezpieczeństwa na głównym skrzyżowaniu w Szypliszkach, przez które przejeżdża mnóstwo tirów.

Największe atuty gminy. Bezcennym skarbem gminy Szypliszki jest jej wyjątkowy krajobraz. To wspaniałe miejsce na aktywny wypoczynek. Dla tych, którzy latem lubią czas spędzać na plażowaniu i kąpaniu się w czystej wodzie, jest wręcz idealnym miejscem. Znajdzie się też coś dla amatorów nurkowania. Szczególnie polecane pod tym względem jest jezioro Szelment Wielki. Do gminy Szypliszki można się też wybrać na piesze, rowerowe i konne wędrówki po szlakach turystycznych. Obecnie największą atrakcją w gminie jest ośrodek narciarski. Warto zobaczyć także Ogród Bajek "Sowa" w Kaletniku, minizoo w Mikołajówce, wczesnośredniowieczne grodzisko jaćwieskie w Jeglińcu oraz zabytkowe kościoły i cmentarze wojenne.

Dwa pytania do wójta:

Jakie plany na przyszłość?
- Mam zamiar rozpocząć budowę kolejnych i ostatnich wodociągów. W planach mamy także inwestycje drogowe, tzn. rozpoczęcie asfaltowania dróg gminnych Krzywólki, Wygorzela i PrzejmyWysokiej. Będziemy także remontować i przygotowywać pod asfalt inne drogi. Mam nadzieję też na m.in. budowę stadionu w Słobódce. Posiadamy już bowiem dokumentację techniczną i będziemy zabiegać o środki
pomocowe.

Myśli pan, że uda się to wszystko wykonać?
- Wszystkie plany można realizować tylko dzięki zgodnej współpracy z radnymi gminy, którzy równie mocno troszczą się o to, aby mieszkańcom żyło się lepiej. W dalszym ciągu, w miarę możliwości,
będziemy wspierać działalność organizacji pozarządowych. Mam nadzieję, że mieszkańcom
mojej gminy nie zabraknie wytrwałości i determinacji w tych trudnych czasach i z nadzieją na lepsze jutro
będą pogodnie zmierzać w przyszłość.

Gdzie głosować?
1.Świetlica Gminna, ul Suwalska 21, Szypliszki
Granice obwodu (Aleksandrówka, Andrzejewo, Budzisko, Dębniak, Fornetka, Jegliniec, Jeziorki, Kociołki, Lipniak, Lipowo, Mikołajówka, Podwojponie, Pokomsze, Romaniuki, Sadzawki, Sitkowizna, Słobódka Szury Szypliszki Wojponie Zaboryszki Żyrwiny Szymanowizna)
2. Szkoła Podstawowa, Żubryn 17, Żubry (Granice obwodu: Czerwonka, Jasionowo, Węgielnia, Żubryn, Szelment)
3. Szkoła Podstawowa, Kaletnik 46, Kaletnik (Granice obwodu: Adamowizna, Bilwinowo, Deksznie, Dębowo, Głęboki Rów, Grauże Nowe, Grauże Stare, Kaletnik, Klonorejść , Łowocie, Olszanka, Polule, Wiatrołuża Druga, Wesołowo).
4. Szkoła Podstawowa, Becejły 7, Becejły (granice obwodu: Becejły, Białobłota, Krzywólka, Kupowo-Folwark, Majdan, Postawelek, Przejma Wysoka, Przejma Mała, Przejma Wielka, Rybalnia, Wygorzel).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna