MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda podlaski wydał decyzję na inwestycję S19 Kuźnica - węzeł Sokółka Północ. Długo wyczekiwana inwestycja powstanie za dwa lata

OPRAC.:
PAP
PAP
Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
Wojewoda Podlaski wydał we wtorek (27 grudnia) decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na prawie 16-kilometrowy odcinek dwujezdniowej drogi od Kuźnicy (gr. państwa z Białorusią) do Sokółki. Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy w najbliższych dniach.

Do wybudowania jest 15,8 km dwujezdniowej drogi od Kuźnicy do Sokółki. Początkowe 5,25 km będzie miało standard drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), a na dalszych 10,5 km nowej trasy będzie w standardzie drogi ekspresowej. Cała droga ma być przystosowana do ciężkiego ruchu o nośności 11,5 tony/oś. Wartość umowy na odcinek Kuźnica - Sokółka to 526,22 mln zł.

Liczymy na to, że sytuacja międzynarodowa w tym okresie (do czasu zakończenia budowy drogi) się znormalizuje i również ten odcinek będzie tak samo intensywnie użytkowany (jak przed zawieszeniem odpraw na przejściu w Kuźnicy - PAP)" - mówił wojewoda we wtorek. "Inwestycja jest ważna" - podkreślał Paszkowski i tłumaczył, że chodzi o płynny ruch do granicy i na samym przejściu granicznym.

Przy samym przejściu granicznym zaplanowano sześć pasów ruchu (dwa wjazdowe do kraju i cztery wyjazdowe). Na 600-metrowym odcinku drogi w pobliżu przejścia granicznego nawierzchnia zostanie wykonana z betonu cementowego, a na pozostałej części drogi będzie nawierzchnia bitumiczna.

Kuźnica - na skrzyżowaniu z istniejącą obecnie drogą krajową nr 19 (docelowo - droga wojewódzka). W rejonie węzła dwujezdniowy odcinek drogi krajowej nr 19, na dojeździe do przejścia granicznego w Kuźnicy, zmieni swoje parametry techniczne z drogi klasy GP  na drogę ekspresową (klasy S). Węzeł obsłuży relacje Kuźnica - Sokółka oraz Kuźnica - Białystok.

Sokółka Północ - na skrzyżowaniu z istniejącą DK19 (docelowo droga wojewódzka). Węzeł obsłuży relację Kuźnica - Sokółka. Do czasu wykonania dalszych odcinków drogi S19 (decyzja środowiskowa jest badana przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w postępowaniu odwoławczym), węzeł umożliwi wjazd z istniejącej DK19 na odcinek S19.

Zadanie obejmować będzie również budowę 12 obiektów inżynierskich, w tym mostu nad rzeką Łosośna oraz jednego wiaduktu kolejowego.

Przewidziano też budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP). Na kierunku wjazdowym do Polski MOP Popławce, a na kierunku wyjazdowym będzie to MOP Wojnowce, gdzie funkcjonować będzie System Buforowania Pojazdów Ciężarowych i Osobowych. Na tym MOP-ie przewidziano m.in. ponad 800 stanowisk postojowych dla samochodów ciężarowych, 40 dla pojazdów z ładunkiem niebezpiecznym, 210 stanowisk dla aut osobowych oraz 10 dla autobusów, umożliwiając oczekiwanie na odprawę graniczną.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem ten odcinek drogi powinien być gotowy pod koniec 2024 roku.

od 12 lat
Wideo

Bezpieczeństwo na drogach podczas weekendu i w Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna