Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda uchylił rozporządzenie w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu. Rozporządzenie w sprawie szczepień nadal obowiązuje

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Rozporządzenie wprowadzało ograniczenia, które miały na celu zatrzymać rozwój wirusa.
Rozporządzenie wprowadzało ograniczenia, które miały na celu zatrzymać rozwój wirusa. archiwum
W poniedziałek (21.08) wojewoda podlaski wydał rozporządzenie uchylające rozporządzenie w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND) na terenach powiatów białostockiego i wysokomazowieckiego. To oznacza, że wszystkie dotychczasowe ograniczenia przestają obowiązywać. Dotychczas nie stwierdzono nowych przypadków rzekomego pomoru drobiu.

Rozporządzenie w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu zostało wprowadzone w lipcu. Łączenie wirus wykryto w czterech gospodarstwach. Dotychczas nie pojawiły się informacje o nowych przypadkach wirusa. Lekarze weterynarii poinformowali o zakończeniu działań w zakresie urzędowych kontroli we wszystkich zakładach utrzymujących ptaki na obszarze zapowietrzonym oraz zagrożonym. W trakcie kontroli zweryfikowali wdrożenie środków zwalczania choroby, a także przeprowadzili badania laboratoryjne w stadach znajdujących się na obszarze zapowietrzonym.

Dodatkowo 19 sierpnia 2023 r. upłynął minimalny okres utrzymywania środków zwalczania choroby na obszarach objętych ograniczeniami. Nastąpiła również stabilizacja sytuacji w zakresie występowania rzekomego pomoru drobiu, bowiem od miesiąca nie stwierdzono nowych ognisk choroby. W związku z tym Podlaski Lekarz Weterynarii zawnioskował do wojewody o uchylenie rozporządzenia. Wojewoda przychylił się do wniosku.

Jednak nadal obowiązuje rozporządzenie w sprawie obowiązkowego szczepienia drobiu. Szczepienia dotyczą ok. 200 stad drobiu - ok. 1,2 mln sztuk kur i indyków w komercyjnych hodowlach, bo dla tych gatunków szczepionki już istnieją. Odpowiednie preparaty spośród kilkunastu dostępnych na rynku wskażą hodowcom lekarze weterynarii. Rzekomy pomór drobiu cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością u wrażliwych gatunków zwierząt i doprowadza do strat ekonomicznych. Jednak dzięki szczepionkom drób jest w stanie uodpornić się na chorobę.

Zobacz też:Samorządy z powiatu białostockiego otrzymają blisko 52,5 mln zł rządowego wsparcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna