MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspólne ćwiczenia wojska i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Szepietowie

Izabela Krzewska
Załadunek transportowego śmigłowca Mi-8 z "ziemi" zabezpieczał desant żołnierzy, a z powietrza - drugi śmigłowiec wojskowy
Załadunek transportowego śmigłowca Mi-8 z "ziemi" zabezpieczał desant żołnierzy, a z powietrza - drugi śmigłowiec wojskowy Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Dwa wojskowe śmigłowce Mi-8 i grupa desantowa z brygady kawalerii powietrznej uczestniczyły w poniedziałek (9.10) w podjęciu i zabezpieczeniu sprzętu medycznego ze składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Szepietowie na potrzeby żołnierzy ochraniających wschodnią granicę Polski. To pierwsze takie ćwiczenia reagowania kryzysowego w Podlaskiem.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych i żołnierze w symulacja sytuacji kryzysowej

- Jest to jedno z ważniejszych dla nas ćwiczeń, ponieważ regularnie współpracujemy przy udostępnianiu rezerw strategicznych i wsparciu polskich służb w realizacji różnego rodzaju zadań - mówi Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). - Żołnierze ćwiczą swoje procedury. My przy okazji swoje. Ćwiczymy komunikację, łączność, wymianę informacji. Jest to bardzo potrzebne. W obecnej sytuacji, kiedy Polska jest narażona na różnego rodzaju zjawiska wojny hybrydowej, musimy być przygotowani do pełnej współpracy.

Zobacz także:

Poniedziałkowe (9.10) ćwiczenia reagowania kryzysowego zrealizowane zostały wspólnie z żołnierzami Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie (WZZ).

- Głównym zadaniem WZZ Podlasie jest wsparcie Straży Granicznej oraz organizowanie takich szeroko pojętych szkoleń - powiedziała ppor. Judyta Jasińska z WZZ Podlasie.

Na terenie składnicy w Szepietowie wylądowały dwa wojskowe śmigłowce Mi-8 oraz grupa desantowa z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Żołnierze zapewnili transport i zabezpieczali ewakuację sprzętu rezerw strategicznych.

- Wojsko angażuje się w takie sytuacje dając sprzęt, ludzi i doświadczenie - tłumaczy ppor. Jasińska.

W składnicach RARS jest sprzęt medyczny, kwaterunkowy i inne

W scenariuszu ćwiczeń był transport sprzętu medycznego, ale w magazynach RARS są też rezerwy żywnościowe i inne.

- Mamy bardzo szeroki asortyment rezerw. Wielokrotnie były udostępniane na potrzeby zabezpieczenia choćby wschodniej granicy Polski z Białorusią. Jest to różnego rodzaju sprzęt kwaterunkowy, kontenery, ale również sprzęt potrzebny do patrolowania granic typu łodzie płaskodenne, pontony, sprzęt ewakuacyjny, sprzęt oświetleniowy, agregaty prądotwórcze. Wszystko to, co może być wsparciem dla naszych żołnierzy do patrolowania i zabezpieczenia granicy - wymienia prezes Kuczmierowski.

Czytaj też:

Jak dodaje, współpraca z wojskiem jest bardzo szeroka. Rezerwy dostarczane są nie tylko na potrzeby polskich służb, ale także - w ramach pomocy humanitarnej - do innych krajów, m.in. Słowacji i Ukrainy. Transport odbywa się wojskowymi samolotami lub ciężarówkami.

W całej Polsce znajduje się 13 składnic RARS, w Podlaskiem funkcjonuje jeden taki obiekt w Szepietowie. Jak podkreśla ppor. Judyta Jasińska z WZZ Podlasie, to pierwsze tego rodzaju ćwiczenia w podlaskiej składnicy z udziałem wojskowych śmigłowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy oceniają rząd: mieszane opinie po roku

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna