Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie. Urzędy wprowadzają ułatwienia. Głos można oddać listownie

Marta Gawina [email protected]
Wprowadzenie nowej formy głosowania stanowi szczególne ułatwienie dla osób niepełnosprawnych i przebywających za granicą.
Wprowadzenie nowej formy głosowania stanowi szczególne ułatwienie dla osób niepełnosprawnych i przebywających za granicą. Archiwum
Z tej nowości każdy będzie mógł skorzystać już podczas majowych wyborów prezydenckich. Zasady są proste.

Wizyta w lokalu do głosowania nie będzie potrzebna. Kandydata na prezydenta Polski będziemy mogli wskazać listownie. Taką możliwość daje głosowanie korespondencyjne.

- Do tej pory z tego ułatwienia mogły skorzystać osoby niepełnosprawne lub przebywające za granicą. Od najbliższych wyborów prezydenckich będzie dostępne dla wszystkich chętnych - tłumaczy Marek Rybnik, dyrektor białostockiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Zainteresowanych czeka kilka formalności. Najpóźniej do 25 kwietnia trzeba skontaktować się z urzędem gminy, w którym należymy do spisu wyborców i zgłosić chęć głosowania listownego.

Osobista wizyta nie jest konieczna. Można wysłać maila, a nawet zadzwonić. Najpóźniej siedem dni przed wyborami (czyli do 4 maja) dostaniemy pakiet wyborczy na adres, który podamy w urzędzie. Wraz z kartą do głosowania będzie też koperta zwrotna oraz oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu. Odesłanie pakietu do właściwej komisji obwodowej będzie darmowe. Lepiej nie zwlekać z dopełnieniem tych formalności.

- Ważne, żeby nasz głos dotarł najpóźniej w dniu wyborów, czyli 10 maja - zastrzega Marek Rybnik.
Potem nie będzie już brany pod uwagę. Data stempla pocztowego nie ma tu znaczenia.

- Głosowanie korespondencyjne to ułatwienie dla wielu osób. Nie trzeba będzie osobiście iść do lokalu wyborczego. To także okazja, by poprawić frekwencję wyborczą - uważa dr Jarosław Matwiejuk, konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Z głosowania listownego będzie można skorzystać w czasie wyborów prezydenckich, parlamentarnych w tym także do europarlamentu. Takiej opcji nie będzie przy głosowaniu na samorządowców.
Wybory korespondencyjne cieszą się sporą popularnością w wielu krajach. Są też państwa, które poszły dalej i oferują m.in. głosowanie internetowe. Tak jest np. w Estonii. Za takimi ułatwieniami jest dr Jarosław Matwiejuk.

- Świat idzie do przodu, więc i prawo wyborcze powinno podążać za zdobyczami techniki - przypomina konstytucjonalista. Jednak na głosowanie internetowe jeszcze poczekamy.
Najbliższe wybory odbędą się 10 maja. Kandydaci na prezydenta muszą zarejestrować się do 26 marca. Z kolei 17 kwietnia kończy się zapisywanie chętnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna