Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystartował III Podlaski Tydzień Profilaktyki Chorób Nowotworowych ONCOweek. Siedem dni wykładów, szkoleń i warsztatów

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Już po raz trzeci obchodzimy Podlaski Tydzień Profilaktyki Chorób Nowotworowych ONCOweek. Tegoroczna edycja poświęcona jest profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka płuc, piersi i gruczołu krokowego oraz poprawie funkcjonowania pracowników ochrony zdrowia w pandemii, a także kondycji zdrowotnej młodych ludzi i profilaktyce zakażeń COVID-19 w regionie.

Wystartował dziś (29.11) III Podlaski Tydzień Profilaktyki Chorób Nowotworowych ONCOweek. W ciągu siedmiu dni uczniowie, studenci, medycy, pracownicy organizacji pozarządowych oraz wszyscy chętni mieszkańcy naszego regionu mogą uczestniczyć w wykładach, konferencjach i warsztatach (stacjonarnych i online) poświęconych profilaktyce nowotworów. Akcja potrwa do 5 grudnia i odbywa się w Białymstoku.

- W tym roku skupiamy się na nowotworach płuc, gruczołu krokowego oraz piersi. Dlaczego akurat te nowotwory? Dlatego, że one są najczęstsze, ale też dlatego, że w naszym województwie mamy skuteczne programy profilaktyczne, dzięki którym możemy wcześniej je wykrywać - mówi prof. Ewa Sierko, przewodnicząca Komitetu Naukowego ONCOweek. - Przygotowaliśmy różnego rodzaju aktywności. Działamy wielokierunkowo: do młodszych, średnich i najstarszych obywateli naszego województwa. Do uczniów, ale też do personelu medycznego oraz do studentów różnych kierunków medycyny. Także wybór jest ogromny.

Przeczytaj też:

ONCOweek to szereg warsztatów, szkoleń i konferencji. Do udziału w konferencji uczniowskiej zostały zaproszone wszystkie białostockie szkoły podstawowe. W tym roku dzieci i młodzież będą poznawały tajniki zdrowego stylu życia. Konferencja lekarska poświęcona będzie współpracy lekarzy specjalistów i POZ w dobie pandemii oraz przepromienieniu standardów leczenia raka płuca i raka gruczołu krokowego. Z kolei studenci będą dyskutować o zdrowiu psychicznym pracowników medycznych.

W ramach ONCOweeku przewidziano też konferencję otwartą, która poświęcona będzie profilaktyce zakażeń COVID-19 i chorób nowotworowych.

- Grupa pacjentów onkologicznych, jak i profilaktyka onkologiczna, jest szczególnie ważnym tematem - mówi prof. Joanna Zajkowska, podlaska konsultant do spraw epidemiologii, która drugi rok z rzędu bierze udział w ONCOweeku. - Pacjenci onkologiczni są bowiem szczególnie narażeni w dobie pandemii i trzeba ich odpowiednio chronić.

Wykłady i warsztaty przeprowadzą doświadczeni lekarze, specjaliści min. onkologii, chorób wewnętrznych, farmacji z szerokim doświadczeniem dydaktycznym.

Udział we wszystkich wydarzeniach ONCOweek jest bezpłatny, organizatorzy, wykładowcy i partnerzy opracowali, przygotowali i prowadzą ONCOweek pro bono. Wydarzenie organizuje Zarząd Fundacji Thorax i wolontariusze – pracownicy i studenci UMB oraz pracownicy placówek medycznych w regionie.

Przeczytaj też:

Patronat honorowy nad ONCOweek objęli: Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - Prof. dr hab. Adam Krętowski, Prezydent Miasta Białystok - Tadeusz Truskolaski. Partnerzy: Miasto Białystok, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Medisession.

Plan ONCOweek 29 listopada – 5 grudnia 2021 r.

29 listopada – Konferencja uczniowska pt.: „ Wybieram zdrowie 2021”:
· godzina 9:00 – udostępnienie online materiału edukacyjnego do szkół ponadpodstawowych
· godzina 9:00 – przypomnienie o przyjmowania zgłoszeń w konkursie plastycznym dla uczniów szkół podstawowych
· godzina 15:00 – wykład pt.:”Aktywności wyciszające i ćwiczenia oddechowe dla dzieci i młodzieży. Spojrzenie sensomotoryczne”

30 listopada – dzień poświęcony tematowi poprawy jakości pracy pracowników ochrony zdrowia, publikacje na stronie organizatora;

1 grudnia – dzień poświęcony tematowi profilaktyki zachorowań na nowotwory płuc publikacje na stronie organizatora;

2 grudnia – dzień poświęcony tematowi profilaktyki zachorowań na nowotwór gruczołu krokowego, publikacje na stronie organizatora;
· godzina 18:00 – warsztaty stacjonarne o bezpieczeństwie dedykowane studentom UMB;

4 grudnia – Konferencja Lekarska online pt.: „Współpraca lekarzy specjalistów i POZ w leczeniu pacjentów onkologicznych w warunkach pandemii”:
· godzina 10:00- 15:00 – wykłady online;

4 grudnia – Konferencja Studencka pt.: „Bezpieczeństwo i dobrostan psychiczny w pracy zawodowej pracownika ochrony zdrowia”:
· godzina 10:00- początek edycji online materiału edukacyjnego dedykowanego studentom uczelni medycznych;
· godzina 14:30 – warsztaty na żywo online pt.:”Wprowadzenie do integracji sensorycznej” ;

5 grudnia – Konferencja otwarta pt.: „Moje zdrowie w moich rękach 2021”:
· godzina 12:00- udostępnienie materiału edukacyjnego dedykowanego mieszkańcom województwa podlaskiego, pt.:”Profilaktyka zachorowania na COVID-19 pytania i odpowiedzi”
· godzina 20:00 – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

5 grudnia – Konferencja NGO online – pt.: „Organizacje pozarządowe działające na rzecz pacjentów w czasie pandemii COVID- 19”:
· godzina 15:00- 16:00 spotkanie online, dedykowane organizacjom pozarządowych;

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna