Święte Relikwie w Białymstoku
Relikwie świętego męczennika młodzieńca Gabriela Zabłudowskiego (zwanego też Białostockim) zostały przetransportowane wczoraj (21.09) do Białegostoku z monasteru w Zwierkach, gdzie przebywają przez część roku. Zwierki to rodzinna miejscowość Gabriela. Relikwie są tam od maja do września. W maju odbywają się tam doroczne uroczystości ku czci męczennika.
Zobacz jak wyglądała uroczysta procesja z relikwiami wokół białostockiego soboru:
W uroczystościach brali udział hierarchowie z Polski oraz z Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego, której to delegacji przewodniczył metropolita Gabriel. W wydarzeniu brali też udział:
- arcybiskup białostocko-gdański Jakub
- arcybiskup przemysko-gorlicki Paisjusz
- arcybiskup bielski Grzegorz
- biskup łódzko-poznański Atanazy
- biskup supraski Andrzej
Święty męczennik młodzieniec Gabriel
Gabriel Gowdel urodził się w 1684 r. w pobożnej prawosławnej rodzinie chłopskiej. Gdy miał 6 lat został w nieznanych okolicznościach uprowadzony z domu i zamordowany. Jego ciało pochowano na cmentarzu w rodzinnej miejscowości.

Na tym cmentarzu chowano również dzieci, które zmarły podczas zarazy w 1720 r. W trakcie jednego z pogrzebów przypadkiem odkopano ciało Gabriela. Okazało się, że jest ono w nienaruszonym stanie. Cudownie ocalałe szczątki męczennika przeniesiono do krypty w cerkwi w Zwierkach. Uważa się, że wydarzenie to przyczyniło się do ustania epidemii.
Kult podlaskiego świętego
Kult Świętego Gabriela rósł z biegiem lat, głównie za sprawą uzdrowień przy jego grobie. Po pożarze w 1746 r. kaplicy w Zwierkach relikwie przeniesiono do pobliskiego Zabłudowa, a potem przez wiele lat wędrowały one po Kresach Wschodnich. Trafiły do:
- Słucka,
- Mińska,
- Grodna.
We wrześniu 1992 roku – dzięki porozumieniu z białoruską Cerkwią – uroczyście przeniesiono je do białostockiej katedry św. Mikołaja.
W każdej miejscowości towarzyszył temu entuzjazm wiernych, i to nie tylko prawosławnych, wszędzie po drodze biły dzwony - i w cerkwiach i w kościołach. A największy entuzjazm miał miejsce w Białymstoku, gdzie wyszły na ulice dziesiątki tysięcy ludzi na powitanie - tak wspomina te wydarzenia obecny ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.
Zobacz jak w 1992 roku odbywało się przeniesienie relikwii z Grodna do Białegostoku:
Przez tych 30 lat zmieniła się sytuacja w całym świecie. Jesteśmy świadkami pewnego procesu laicyzacji, całkowicie zmieniły się warunki życia ludzi, młodzież inaczej buduje teraz swoje relacje, są inne możliwości kontaktu. Młodzież mając wszystko, nie docenia tego i Bóg staje się niepotrzebny
mówił hierarcha na antenie Radia Orthodoxia - pierwszej w kraju prawosławnej rozgłośni radiowej, która nadaje z Białegostoku. Odniósł się w ten sposób do faktu, że obecnie coraz mniej młodych ludzi odwiedza relikwie.
Zobacz jak wyglądała uroczysta procesja z relikwiami wokół białostockiego soboru:
Święci Kościoła prawosławnego w naszym kraju ogłaszani są przez Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego poprzez kanonizację. Wszyscy święci związani z Polską pochodzą ze wschodniej części kraju, w tym z Podlasia. Jest ich kilku plus kilkudziesięcioosobowa grupa męczenników, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Święty Gabriel jest bardzo popularny w naszym regionie, jest patronem dzieci i młodzieży.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?