Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabezpiecz je przed zimą

Agata Sawczenko
Kanny po przekwitnięciu ścinamy a kłącza wykopujemy i przechowujemy do wiosny w odpowiednich warunkach
Kanny po przekwitnięciu ścinamy a kłącza wykopujemy i przechowujemy do wiosny w odpowiednich warunkach
Musimy teraz cały uważać: oglądać prognozy, ale i samemu sprawdzać, jaka jest pogoda. Wiele roślin nie toleruje nawet małych przymrozków.

Jeśli stoją na balkonie - trzeba w porę wnieść je do domu. Jeśli posadziliśmy je w ogrodzie - musimy je odpowiednio zabezpieczyć, a niektóre po prostu wykopać - mówi Małgorzata Gwoździej ze Specjalistycznego Gospodarstwa Ogrodniczego Egzoland, specjalizującego się w produkcji kwiatów balkonowych, ogrodowych oraz iglaków.

Zadbać powinniśmy szczególnie o pnącza sendewilli, która w naszych ogrodach pojawiła się jakieś dwa-trzy lata temu. Od tego czasu stała się bardzo modna. Trudno znaleźć nowoczesny ogród, gdzie by nie rosła. To roślina wieloroczna.

- Jednak jeśli zmarznie, będziemy się nią cieszyli tylko przez jeden sezon - przestrzega specjalistka.

Schowaj karpy
Tak samo musimy dbać o fuksje i pelargonie. Wnosimy je z balkonu czy ogrodu przed pierwszymi mrozami i... traktujemy jak kwiaty domowe.

- Zbyt duże możemy delikatnie poprzycinać. I pamiętajmy, żeby ich nie przelać. Na pewno nie zaszkodzi im lekkie przesuszenie - radzi Gwoździej.

Z innymi bylinami jednak nie jest tak dobrze. Jeśli chcemy przez lata podziwiać kwiaty begonii, mieczyków czy kanny, w ich zabezpieczenie na zimę musimy włożyć nieco więcej pracy.

Przed zimą koniecznie musimy wykopać z ziemi cebule, bulwy i kłącza gatunków niezimujących w gruncie, czyli na przykład dalii, mieczyków, tygrysówki, frezji, begonii, kanny oraz fiołków alpejskich i pacioreczników. Nie czekajmy z tym do pierwszych przymrozków! Obumarłe pędy odcinamy 10 cm ponad karpą i wyciągamy karpy z ziemi. Robimy to delikatnie, tak aby nie uszkodzić delikatnych tkanek.

Karpy suszymy przez kilka dni w przewiewnym miejscu, a następnie umieszczamy w skrzynkach, przesypujemy korą, torfem lub trocinami i ustawiamy w suchym pomieszczeniu, nienarażonym na działanie mrozu,

Jesienne porządki
Zabezpieczenie przed mrozem kwiatków to jednak nie wszystko, co trzeba zrobić w ogrodzie jesienią. Przed nastaniem mrozów warto jeszcze posadzić drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami.

U nasady pni świeżo posadzonych roślin usypmy kopczyki z ziemi, które ochronią korzenie przed mrozem. Poza tym warto osłonić matami lub włókniną wrażliwe na mróz krzewy.

Z okryciem bylin i wrażliwych na mróz cebulek poczekajmy do pierwszych przymrozków. Jeśli się z tym pospieszymy, stworzymy dobrą kryjówkę dla gryzoni, które chętnie zjadają cebule.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna