MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaginiony Robert Wójtowicz został zamordowany. Archiwum X bliskie rozwiązania sprawy (wideo)

(ren)
Robert Wójtowicz zaginął w styczniu 1995 r. Policjanci twierdzą, że padł ofiarą zabójstwa.
Robert Wójtowicz zaginął w styczniu 1995 r. Policjanci twierdzą, że padł ofiarą zabójstwa. KWP Kraków
Nad sprawą zabójstwa sprzed 20 lat Roberta Wójtowicza cały czas pracują policjanci z krakowskiego Archiwum X. Przypomnijmy: Robert Wójtowicz (23-letni student jednej z krakowskich uczelni) zaginął w styczniu 1995 r.

Pomimo ogromnego zaangażowania policjantów prowadzących poszukiwania Roberta Wójtowicza i podjętych wielokierunkowych działań nie natrafiono na żaden ślad zaginionego. W 2015 r. sprawą zaginięcia Roberta Wójtowicza zajęli się policjanci Archiwum X. Przeprowadzona dogłębna analiza tego przypadku pozwoliła na postawienie tezy o zabójstwie, którego dokonał ktoś z bliskiego kręgu Roberta.

Po raz kolejny okazało się, że jest to kolejny przypadek z tzw. ciemnej liczby zabójstw czyli spraw, które na początku traktowane były jako zaginięcia czy wypadki a w rezultacie okazywały się zbrodnią.

Policjanci z Archiwum X postanowili m.in. przeanalizować jeszcze raz wszelkie zgromadzone podczas sprawy poszukiwawczej materiały. Skrupulatnie analizowano przesłuchania ówczesnych znajomych Roberta Wójtowicza, jak i jego krewnych. Ponieważ w trakcie analizowania tych wypowiedzi pojawiało się bardzo dużo znaków zapytania, a w wypowiedziach były pewne rozbieżności dotyczące tego samego okresu czy zdarzenia policjanci podjęli decyzję o konieczności ponownego dokładnego rozpytania tych osób.

Zabójstwo Roberta Wójtowicza. Policjanci z krakowskiego Archiwum X coraz bliżej rozwiązania sprawy (źródło: KWP Kraków)

Na szeroką skalę rozpoczęły się powtórne przesłuchania kolegów Roberta Wójtowicza zarówno ze studiów, jak również znajomych z duszpasterstwa akademickiego, w którym zaginiony bardzo się udzielał. Swoimi spostrzeżeniami i uwagami dotyczącymi sprawy podzielili się także policjanci, którzy prowadzili przez lata sprawę poszukiwawczą.

Pomimo obaw, że tak długi czas mógł zatrzeć wspomnienia, okazuje się, że śledczy uzyskali nowe, interesujące informacje z tamtego okresu, które teraz będą weryfikować. Szczegółowej analizie poddawane są także wszelkie zapiski Roberta Wójtowicza, treść prowadzonych przez niego pamiętników czy kalendarzy.

Od momentu, kiedy policjanci byli już pewni że mają do czynienia z zabójstwem, jedną z podstawowych kwestii pozostawała sprawa odnalezienia ciała mężczyzny. Policjanci z Archiwum X zastosowali nieinwazyjne metody poszukiwania zwłok. Wyniki tych czynności będą teraz weryfikowane przy pomocy sprzętu technicznego w postaci m.in. georadaru sond chemicznych, kamery termowizyjnej oraz psów wyszkolonych na wyszukiwanie zwłok ludzkich.

W najbliższym czasie śledczy będą także sprawdzać miejsca, gdzie mogą być ukryte zwłoki Roberta Wójtowicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna