Spis treści
Połowy ryb na Bałtyku - ustalono limity
Dla rybaków, zwłaszcza polskich, zakaz połowu śledzia na Morzu Bałtyckim byłby katastrofą. Ministrowie odpowiedzialni za sprawy rybactwa zgodnie stwierdzili, że potrzeba ustalenia uprawnień do połowów na 2024 r. Czy będą zmiany?
- Dziewiętnaście państw Unii Europejskiej poparło wspólne stanowisko krajów Morza Bałtyckiego w sprawie kwot połowowych na rok 2024 - poinformował po posiedzeniu Rady AGRIFISH podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.
Kluczowa była kwestia śledzi, wcześniej padła propozycja unijna o zakazie ich pozyskiwania. Udało się jednak zmienić decyzję. Polscy rybacy dalej będą mogli łowić śledzie i szproty, wciąż zostaje utrzymany jednak zakaz łowienia dorsza z 2019 roku. Limit połowów śledzi na Morzu Bałtyckim na przyszły rok ustalono na poziomie 40 tysięcy ton. Kwoty zmniejszono też dla szprota.
Rekreacyjny połów łososia
Zgodnie z rozporządzeniem, na nadchodzący rok ustalono wielkości kwot połowowych dla także dla gładzicy i łososia.
Prace prowadzone przez BALTFISH, regionalne forum rybołówstwa Morza Bałtyckiego, któremu obecnie przewodniczy Polska, przyczyniły się do wysiłków Rady na rzecz osiągnięcia dzisiejszego porozumienia politycznego, podała Rada.
W ramach decyzji ograniczono też rekreacyjne połowy łososia do nie więcej niż jednego okazu dziennie na wędkarza. Po złowieniu pierwszego okazu wędkarze rekreacyjni będą musieli zaprzestać połowów łososia do końca dnia.
- Osiągnięte dzisiaj porozumienie pokazuje, że jesteśmy zaangażowani w podejmowanie działań mających na celu rozwiązanie problemów środowiskowych oraz pomoc w odbudowie i ochronę bałtyckich ławic ryb, ale pokazuje także nasze zaangażowanie na rzecz bałtyckiej społeczności rybackiej. Przyszłe źródła utrzymania rybaków w regionie zależą od długoterminowej stabilności ławic ryb, dlatego zadbaliśmy o zachowanie równowagi między tymi dwiema delikatnymi kwestiami - powiedział Luis Planas Puchades, pełniący obowiązki hiszpańskiego ministra rolnictwa, rybołówstwa i żywności.
Źródło:
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?