Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończyło się doroczne liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej. Podano optymistyczne dane, zwierząt jest coraz więcej

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Białowieski Park Narodowy podał nowe dane dotyczące żubrów. Jest ich w puszczy coraz więcej.
Białowieski Park Narodowy podał nowe dane dotyczące żubrów. Jest ich w puszczy coraz więcej. pixabay.com
892 osobników, w tym co najmniej 101 cieląt urodzonych w 2023 r. doliczono się w czasie zimowej inwentaryzacji żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej i na terenach do niej przyległych - podał Białowieski Park Narodowy. Rok temu doliczono się ponad 60 żubrów mniej.

Spis treści

Informację o wynikach zimowej inwentaryzacji (przyjmuje się, że to stan na koniec 2023 roku) podał w swoich mediach społecznościowych Białowieski Park Narodowy. Dane dotyczące liczby żubrów powstawały na podstawie ok. 170 obserwacji z dwudniowego liczenia. Na koniec 2022 roku doliczono się w polskiej części Puszczy Białowieskiej 829 żubrów, w tym blisko 140 cieląt.

Żubry w Puszczy Białowieskiej policzone

Doroczne liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej, gdzie jest ich największa w Polsce populacja, jest przeprowadzane zawsze zimą. Pracownicy parku narodowego, leśnicy z nadleśnictw Białowieża, Bielsk, Browsk, Hajnówka, Nurzec i Rudka, a także wolontariusze liczą żubry wykorzystując fakt, że w porze zimowej zwierzęta zbierają się w większe grupy w miejscach dokarmiania i przez dłuższy czas nie oddalają się stamtąd. Pojedyncze sztuki można wtedy wytropić po śladach na śniegu, jeśli on jest. Od kilku lat do liczenia żubrów wykorzystywany jest też dron.

W informacji o wynikach tej inwentaryzacji park zwraca uwagę, że żubry wędrują coraz dalej od Puszczy Białowieskiej. W lasach nadleśnictwa Rudka doliczono się dziesięciu, a nadleśnictwa Nurzec - kilkunastu żubrów.

- Sporo zwierząt obserwowano na przylegających do puszczy polach, gdzie żerują na oziminach czy kukurydziskach. Te żubry są płochliwe, często się przemieszczają i mieszają, co utrudnia ich policzenie oraz weryfikację, które żubry były zarejestrowane kilkakrotnie - podał park zaznaczając, że inwentaryzacja przynosi dane szacunkowe, bo - z racji wielkości populacji i rozległości terenu - nie da się zwierząt policzyć co do sztuki.

Żubry nie tylko w Białowieskim Parku Narodowym

Dr Katarzyna Daleszczyk z ośrodka hodowli żubrów BPN zwróciła uwagę, że duża część policzonej populacji bytuje poza Puszczą Białowieską i już nie ma z nią związku. Szacunki mówią, że jest to już blisko ok. połowy policzonych żubrów.

- Te żubry z puszczy już wyszły, przeniosły się na pobliskie tereny i już nie wracają - powiedziała ekspertka. Jako przykład takiej sytuacji podała nadleśnictwo Bielsk.

Ekspertka dodała, że „mamy też nadleśnictwo Rudka i nadleśnictwo Nurzec, czyli żubry, które są w bardzo dużej odległości od Puszczy Białowieskiej i właściwie nie ma żadnych podstaw, żeby je z tą puszczą jakoś wiązać na siłę”.

- Zdajemy sobie sprawę, że czasami nie obywa się bez konfliktów, ale sam fakt rozchodzenia się żubrów na nowe tereny jest jak najbardziej efektem zaplanowanej działalności - wskazała.

Daleszczyk dodała, że widać też np. wędrówki żubrów z Puszczy Białowieskiej do Puszczy Knyszyńskiej. - To jest jak najbardziej na plus dla populacji, bo te geny się jednak mieszają - podkreśliła ekspertka.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna