Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamaskowane miasto wojny

(bieb)
Zwiedzanie kwatery głównej Wehrmachtu to ciekawe spotkanie z historią. Trzeba jednak uważać, nie wszędzie jest bezpiecznie.
Zwiedzanie kwatery głównej Wehrmachtu to ciekawe spotkanie z historią. Trzeba jednak uważać, nie wszędzie jest bezpiecznie.
Ełk. To tylko 90 km od Ełku i tyle samo, ile dzieli to miasto od Gierłoży. Mamerki nad jez. Mamry są mniej znane, a stanowią lepiej zachowany kompleks niemieckich schronów z czasów II wojny światowej.

To główna kwatera Wehrmachtu, gdzie strategiczne decyzje podejmowało 40 generałów i feldmarszałków.

Szlaki wycieczek kończą się zazwyczaj na Gierłoży, bo tam była wojenna kwatera Adolfa Hitlera i tam dokonano nieudanego zamachu na wodza III Rzeszy. Srogie konsekwencje poniósł wówczas uczestnik spisku hrabia Heinrich von Lehndorff, właściciel potężnego majątku w Sztynorcie.

Wykonano na nim wyrok śmierci, a to on oddał znaczną część swojego majątku na potrzeby armii niemieckiej. W latach 1940-1944 ulokowano w pobliskich Mamerkach 250 budynków dla 1500 oficerów i żołnierzy. Do czasów współczesnych przetrwało w doskonałym stanie 30 żelbetonowych schronów, a w tym tzw. "gigant". W podobnym, ze ścianami o grubości 7 metrów, mieszkał Adolf Hitler.

Trzeba całego dnia, żeby obejść i zobaczyć wszystkie te powojenne pozostałości. Imponujące są już wewnętrzne drogi z kostki granitowej. Taka sama służy do dziś mieszkańcom i turystom, łącząc 18-kilometrowym szlakiem Mamerki z Gierłożą.
Mroczny las kryje potężne schrony sztabowe, bojowe i techniczne. Trudno je czasem znaleźć, choć są niemal wszędzie.

Do dziś maskuje je mieszanina trawy morskiej z betonem, a ściany porosłe zielonym mchem nadają im wręcz urokliwego wyglądu.
W pobliżu swój początek bierze niedokończony kanał mazurski i jest doskonale zachowana pierwsza śluza. Cały ten teren podzielono na wdzięcznie brzmiące dzielnice : "Fritz" (Fryderyk), "Quelle" (źródło) i "Brigitten Stadt" (miasto Brygidy).

Mamerki odwiedzał Hitler, a wraz z nim Benito Mussolini, węgierski dyktator Miklos Horthy, rumuński marszałek Jon Antonescu i marszałek Finlandii Carl Gustaw Mannerheim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna