MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd województwa podlaskiego podsumował swoją mijającą kadencję

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Krzysztof Duszyński/UMWP
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przygotował finansowe podsumowanie pięciu lat upływającej kadencji. Łączne wydatki wyniosły 5,6 mld zł.

W czwartek (7 marca) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego podsumowano pod kątem finansów ostatnie pięć lat samorządu województwa.

– To była wyjątkowa kadencja. Podczas tych pięciu lat zmagaliśmy się z pandemią COVID-19, atakowano naszą wschodnią granicę i walczyliśmy ze skutkami społeczno-gospodarczymi wojny w Ukrainie – mówił marszałek.– Pomimo to uważam, że poradziliśmy sobie bardzo dobrze. Zwiększyliśmy w stosunku do naszych poprzedników dochody, wydatki, pozyskiwaliśmy znacznie więcej pieniędzy ze źródeł zewnętrznych.

Obecny zarząd rozpoczął pracę w grudniu 2018 r. z już zaplanowanym przez poprzednie władze województwa budżetem na 2019 r. w wysokości 707 mln zł. Obecnie, jak poinformował marszałek, jest to prawie 1,4 mld zł.

Marszałek przekazał, że w ciągu pięciu lat na transport i łączność z samorząd województwa przekazał 2,8 mld zł. Na obszar kultury i ochronę dziedzictwa narodowego wydano 683,1 mln zł. Ponad 487 mln zł zostało przeznaczonych na ochronę zdrowia, a blisko 180 mln zł na oświatę i wychowanie. Z budżetu województwa przeznaczono również ponad 125 mln zł na rolnictwo i łowiectwo, blisko 3 mln na działalność kół gospodyń wiejskich, prawie 81 mln na pomoc społeczną, a na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową, czyli m.in. na Ochotnicze Straże Pożarne – 23,3 mln zł. Z kolei na rozwój sportu w ciągu pięciu lat przeznaczono 69,5 mln zł.

- Dobrą informacją jest to, że wzrastają dochody samorządu województwa, bo pochodzą one z podatków mieszkańców. To oznacza z kolei, że mieszkańcy odprowadzili więcej do budżetu państwa i więcej mogło wrócić. Nie widzę w tym jednak zasługi rządzących. Było to przecież spowodowane ogromną inflacją i wzrostem cen w wielu obszarach naszego życia - mówi Karol Pilecki, radny sejmiku z Koalicji Obywatelskiej. - Ważne jest, aby przekładać ten budżet samorządu województwa, do siły nabywczej tego pieniądza. Więc pytanie, czy za ten 1000 zł kupimy teraz więcej bochenków chleba, czy mniej? Mojej ocenie mniej, więc myślę, że radość jest tu zbyt pochopna.

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna