Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarzuty po sobotnim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce (19.02.2022)
Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce (19.02.2022) Marta Chmielińska/ Polska Press
Pod lupą śledczych znaleźli się dwaj uczestnicy marszu podejrzewani o propagowanie faszyzmu przez znak krzyża celtyckiego na ubraniu oraz 40 kontrmanifestantów, którzy odpowiedzą za blokowanie legalnego zgromadzenia. Jedna kobieta, jeszcze przed jego rozpoczęciem miała uderzyć policjanta. Usłyszała już zarzut naruszenia nietykalności.

Chodzi o wydarzenia podczas 6. Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, który odbył się 19 lutego. Uczestnicy pokojowo przemaszerowali przez miasto. W trakcie pochodu skandowali hasła: "Bury, Bury nasz bohater" oraz "Cześć i chwała bohaterom”. Nieśli też transparenty z wizerunkami żołnierzy AK.

Czytaj też: V Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Hajnówka 2020. Kilkaset osób czciło "Burego". Narodowcy kontra Obywatele RP (zdjęcia, wideo)

Kilkadziesiąt osób próbowało zakłócić przemarsz. Część Obywateli RP stała z transparentami: „Bury nie jest bohaterem”. Mieli tabliczki z imionami cywilnych ofiar partyzanckiego oddziału kpt. Rajsa "Burego", który zimą 1946 r. wymordował prawosławnych, cywilnych mieszkańców kilku wsi w okolicach Bielska i Hajnówki, a także symbolizujące ich białe róże.

Na ul. 3-go Maja oraz Batorego zablokowali też przejście siadając w poprzek drogi, którą przejść mieli uczestnicy marszu. Zostali usunięci przez funkcjonariuszy policji.

Hajnówka. Organizator Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2018 roku skazany na prace społeczne. Za promowanie faszyzmu

W związku z blokowaniem legalnego zgromadzenia mundurowi interweniowali wobec 40 osób, które zostały wylegitymowane i odpowiedzą za wykroczenie. Spośród nich trzy odmówiły na miejscu zdarzenia podania swoich danych. Zostały zatrzymane i doprowadzone na komendę. Jak informuje oficer prasowy KPP w Hajnówce, po ustaleniu tożsamości zostały zwolnione. Wobec wszystkich skierowane zostaną wnioski o ukaranie do sądu.

- W stosunku jeszcze jednej osoby zostały podjęte czynności w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej policjanta - dodaje sierż. sztab. Paulina Pawluczuk-Kośko.

Do napaści miało dojść przed rozpoczęciem marszu, gdy mundurowi wzywali kontrmanifestantów do opuszczenia jezdni. Kobieta miała dwukrotnie uderzyć policjanta. Usłyszała już zarzut. Grozi jej grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Zobacz także: Białystok/Hajnówka. Blokowanie IV Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kolejna grupa osób uniewinniona przez sąd drugiej instancji (zdjęcia)

Z kolei wśród uczestników Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych funkcjonariusze dostrzegli osoby, które miały na odzieży krzyż celtycki.

- Mamy przypuszczenie, że mogą być one symbolami zabronionymi. W związku z podejrzeniem propagowania ustroju faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa funkcjonariusze podjęli czynności w stosunku do dwóch mężczyzn. Zgromadzony materiał dowodowy zostanie przesłany do prokuratury celem uzyskania oceny prawno-karnej - wyjaśnia sierż. sztab. Pawluczuk-Kośko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna