Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek opiekuńczy i macierzyński

(EW)
Archiwum
Na pytania naszych Czytelników odpowiadała podczas dyżuru redakcyjnego Anna Krysiewicz, rzeczniczka podlaskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pracuję na umowie o pracę na czas określony, jestem w ciąży i będę miała umowę przedłużoną do dnia porodu. Czy będę miała prawo do zasiłku macierzyńskiego i do kogo mam się zgłosić o jego wypłatę?

Niezależnie od rodzaju umowy o pracę, z każdej podlega się ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu od pierwszego dnia zatrudnienia. Jest pani osobą ubezpieczoną i ma prawo do świadczeń, w tym zasiłku macierzyńskiego, który przysługuje osobie ubezpieczonej. Do tego zasiłku ma także prawo pracownica, z którą umowa o pracę zawarta na czas określony zostanie przedłużona do dnia porodu, gdyż w dniu porodu jest osobą ubezpieczoną. Po ustaniu zatrudnienia zasiłek macierzyński wypłaci właściwa jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych według pani miejsca zamieszkania. Z odpisem aktu urodzenia dziecka powinna pani zgłosić się do zakładu pracy, ponieważ to zakład pracy udzieli pani urlopu macierzyńskiego na 1 dzień tj. na dzień porodu, a wypłatę zasiłku macierzyńskiego przekaże do ZUS.

Prowadzę działalność gospodarczą, opłacam dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Czy mam prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko?

Ma pani prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, którym została pani objęta na wniosek w związku z prowadzeniem działalność gospodarczej. Zasiłek opiekuńczy w okresie sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do 14 lat przysługuje tak jak innym ubezpieczonym i jest to 60 dni w roku kalendarzowym. W ramach tego limitu ma pani prawo do 14 dni zasiłku opiekuńczego na dzieci, które ukończyły 14. rok życia oraz na opiekę nad innymi chorymi członkami rodziny. Krąg osób zaliczanych do członków rodziny to: małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo. Wymagane jest pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki. Jest to istotne, ponieważ zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym ubiegającym się o zasiłek opiekuńczy są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym i mogą zapewnić opiekę choremu. Ta zasada nie dotyczy opieki na chorym dzieckiem do 2 lat.

Ma pani też prawo do zasiłku chorobowego z powodu własnej choroby. Przysługuje on po 90 dniach wyczekiwania (terminowego opłacania składek). Ubezpieczony ma prawo do wypłaty zasiłku chorobowego przez 182 dni lub 270 dni, jeżeli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży lub jest spowodowana gruźlicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna