Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zboża potanieją w przyszłym roku

opr. d
archiwum
Jeszcze w tym kwartale możliwy wzrost cen.

Według analityków Rabobanku, występująca w ostatnich trzech miesiącach tendencja spadkowa na światowych rynkach pszenicy i kukurydzy zostanie odwrócona. Jednocześnie oczekują oni wyraźnego spadku światowych cen zbóż w pierwszej połowie 2013 roku - poinformował Bank Gospodarki Żywnościowej.

W opublikowanym raporcie analitycy Rabobanku zwracają uwagę na to, że po trzymiesięcznym okresie powolnych spadków cen kukurydzy i pszenicy na giełdzie w Chicago, obecny poziom cen jest już zbyt niski wobec sytuacji popytowo-podażowej na rynku. Wpłynęły na to po pierwsze skrócenie pozycji na rynkach terminowych przez inwestorów spekulacyjnych, a z drugiej strony przejściowe zwiększenie podaży ziarna związane z ostatnimi zbiorami.

Zbyt niski poziom cen w ocenie autorów raportu opóźnia konieczne dostosowania po stronie popytu. W rezultacie jest on nadal dość wysoki.

- Dodatkowo może zmniejszyć się sprzedaż zboża przez rolników związana ze zbiorami i oczekiwaniami dalszych spadków cen. Kończy się też nadwyżka eksportowa w Rosji i Ukrainie. Dlatego już w czwartym kwartale 2012 r. oczekiwany jest wzrost cen zbóż. Według prognozy przeciętna cena pszenicy na giełdzie w Chicago wyniesie w czwartym kwartale 8,90 dolara za buszel (to 27,22 kg) wobec przeciętnej ceny w trzecim kwartale na poziomie 8,71 dolara za buszel, co oznacza wzrost o 2,2 proc. - podaje BGŻ.

Jednocześnie prognozy dotyczące roku 2013 nie są optymistyczne. Analitycy Rabobank oczekują powrotu spadków cen na światowych rynkach pszenicy i kukurydzy.
Przeciętna cena pszenicy w pierwszym kwartale 2013 r. ma wynieść 8,75 a w drugim kwartale 2013 r. 7,75 dolara za buszel. Jeśli chodzi o drugi kwartał, to jest cen znacznie niższa od obecnej wyceny kontraktów terminowych - informują przedstawiciele BGŻ.

Tak więc, prognoza na pierwszy kwartał jest wyższa, a na drugi kwartał niższa od bieżących wycen kontraktów terminowych. Na giełdzie CBOT na zamknięciu w piątek kontrakt marcowy kosztował 7,43 a kontrakt majowy 7,39 dolara za buszel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna