Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zginęło już tak wiele ludzi

(bisu)
Sprawdź, jak się zabezpieczyć przed cichym mordercą.

Ruszyła kampania społeczna "Bezpieczne domowe ognisko". Ma ona uświadamiać zagrożenie ze strony cichego zabójcy - tlenku węgla. W związku z tym w Białymstoku pojawią się bilboardy, a w całym województwie podlaskim tysiące plakatów i ulotek informacyjnych. Zostaną też przeprowadzone pilotażowe spotkania strażaków ochotników z uczniami w Szepietowie.

- Poza edukacją, chcemy namawiać ludzi do zaopatrzenia się w urządzenia, które będą chronić ich zdrowie i życie przed tlenkiem węgla - czujki, czujniki, detektory, które wykrywają czad, dym, ogień - powiedział podczas czwartkowej konferencji Mirosław Putko z białostockiej firmy Supon, która jest organizatorem kampanii.

W akcji edukacyjnej przedsiębiorstwo partnerują: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku oraz Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

Supon - producent sprzętu przeciwpożarowego wraz ze strażakami i pogotowiem ratunkowym chce zmniejszyć liczbę ofiar zatrucia tlenkiem węgla w województwie podlaskim poprzez promocję dobrych praktyk przeciwpożarowych w budynkach mieszkalnych, korzyści związanych z instalacją czujek przeciwdymowych i przeciwczadowych.

- Najważniejsza jest profilaktyka, bo należy pamiętać, że długotrwałe skutki zatrucia tlenkiem węgla są bardzo poważne: zaburzenia neurologiczne, snu, koncentracji, pamięci - powiedział Mirosław Tarasiuk, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

- Przede wszystkim ważny jest zdrowy rozsądek - dodał Marcin Janowski, rzecznik prasowy podlaskich strażaków. - A niektóre osoby podczas ogrzewania potrafią same sobie szkodzić, np. zaklejając wentylację.
Dlaczego czad jest niebezpieczny? Jest niewyczuwalny zmysłami (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu, zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) następuje śmierć przez uduszenie. Więcej na temat kampanii napiszemy wkrótce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna