MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany na rynku pracy. Kobiety będą częściej pracowały fizycznie? "Wojna znacznie wpłynęła na polski rynek pracy pracowników fizycznych"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Według wyników badań w wypadku pracy fizycznej nadal widoczny jest stosunkowo wyraźny podział na mniej lub bardziej „sfeminizowane” profesje.
Według wyników badań w wypadku pracy fizycznej nadal widoczny jest stosunkowo wyraźny podział na mniej lub bardziej „sfeminizowane” profesje. Andrzej Banas/ Polska Press
Dostrzegalne na rynku wysokie zapotrzebowanie na fachowców stanowi szansę także dla Polek. 4 na 10 pracowniczek fizycznych planuje zmianę pracy, a 44 proc. otrzymało podwyżkę w ciągu ostatniego roku. To jednak wciąż wyraźnie mniej, niż w wypadku mężczyzn. - Sytuacja kobiet w pracy fizycznej wpisuje się w ogólną dyskusję o wciąż istniejących nierównościach w świecie zawodowym - mówi nam Aleksandra Skwarska, pracuj.pl.

W I półroczu 2022 roku do pracowników fizycznych skierowano ponad 77 tysięcy ogłoszeń o pracę w Pracuj.pl. Dla porównania rok wcześniej, czyli w I półroczu 2021 roku kierowano do nich 50 tysięcy ofert – wynika z raportu „Polki w pracy fizycznej”. Na sytuację fachowców – w postaci szans, ale i wyzwań – wpływają także czynniki gospodarcze i międzynarodowe.

Mężczyźni o kobietach w pracy

– Wojna w Ukrainie znacznie wpłynęła na polski rynek pracy pracowników fizycznych poprzez odpływ mężczyzn z tego sektora. Polskie firmy stanęły niemal z dnia na dzień przed wyzwaniem pilnego zastąpienia części kadry nowymi pracownikami. Widać to po danych serwisu Pracuj.pl - w I półroczu 2022 roku do pracowników fizycznych zostało skierowanych ponad 77 tysięcy ogłoszeń o pracę – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Aleksandra Skwarska, PR Managerka, pracuj.pl.

Ekspertka wyjaśnia, że sytuacja kobiet w pracy fizycznej wpisuje się w ogólną dyskusję o wciąż istniejących nierównościach w świecie zawodowym. – Jego obraz oddaje Wskaźnik Równouprawnienia Płci. W 2021 roku Polska z wynikiem 56,6 punktów zajmuje dopiero 23. miejsce w Unii Europejskiej – mówi.

Skwarska podaje, że z badań Pracuj.pl wynika, że jedynie 64 proc. kobiet pracujących fizycznie uważa, że w swoim miejscu pracy są traktowane na równych zasadach, co mężczyźni, a ponad 80 proc. kobiet postrzega, że wykonują pracę fizyczną równie dobrze, co panowie. Co ciekawe - jak przyznaje- tę opinię podziela co szósty mężczyzna.

– Warto zauważyć, że percepcja mężczyzn zmienia się w momencie, gdy chodzi o wykonywanie zadań specjalistycznych przez kobiety. Blisko 80 proc. panów uważa, że zadania specjalistyczne są wykonywane równie dobrze przez panie, co przez nich podkreśla.

Jej zdaniem ciekawą obserwacją jest fakt, że kobiety częściej pracują z kobietami. – Dokładnie 76 proc. badanych przez nas pracowniczek fizycznych deklaruje, że na analogicznym stanowisku pracuje z innymi kobietami. Natomiast co drugi mężczyzna deklaruje, że pracuje w zespole z kobietą – przyznaje.

Co czwarta pracowniczka fizyczna nigdy nie otrzymała podwyżki

– Zbadaliśmy też aspekt zadowolenia z zarobków. Z obecnego wynagrodzenia zadowolonych jest jedynie 43 proc. pracowniczek fizycznych posiadających pracę. Warto wspomnieć, że aż 38 proc. Polek pracujących fizycznie uważa, że ich obecna pensja nie daje im poczucia bezpieczeństwa – mówi.

Jak się okazuje, dużą rolę w takiej postawie odgrywa inflacja, która zachęca wielu pracowników do starania się o podwyżki. W ciągu ostatniego roku rozmowy z pracodawcą o wyższym wynagrodzeniu podjęła blisko połowa badanych kobiet. Natomiast pozytywny efekt tych starań otrzymując podwyżkę wynagrodzenia, uzyskało 44 proc. badanych pracowniczek.

– Wysokość zarobków wciąż jest najistotniejszym atutem pracodawców podczas poszukiwania pracy zarówno przez panie, jak i panów. Drugim najważniejszym czynnikiem, na które zwracana jest uwaga to dobra lokalizacja, a trzecim w kolejności stabilność zatrudnienia. Kobiety wyraźnie częściej niż mężczyźni zwracają uwagę na elastyczne godziny pracy, a wyraźnie rzadziej – na benefity pozapłacowe – dodaje Skwarska.

40 proc. pracowniczek fizycznych szuka nowego pracodawcy

Jeśli chodzi o kwestie zmiany pracy, to 40 proc. respondentek zadeklarowało w badaniu, że jest w procesie aktywnego poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia.

– Co ciekawe w ciągu ostatnich dwóch lat pracę zmieniło 38 proc. kobiet pracujących fizycznie. Warto podkreślić, że ponad 80 proc. pracowniczek fizycznych poszukujących pracy uważa, że łatwy i szybki proces rekrutacyjny jest ważnym atutem pracodawcy – wyjaśnia. – Natomiast 56 proc. respondentek chętniej zaaplikuje na ofertę, jeśli będzie ona umożliwiała udział w rekrutacji bez wysłania CV – podsumowuje Skwarska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna