Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS. Mąż też może dostać zasiłek macierzyński

(EW)
Katarzyna Krupicka, ZUS
Katarzyna Krupicka, ZUS Jerzy Doroszkiewicz
W redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, regionalnego rzecznika prasowego ZUS w Białymstoku. Odpowiadała na pytania naszych Czytelników.

Po urodzeniu dziecka wykorzystałam urlop macierzyński i część urlopu rodzicielskiego. Pozostałą część tego urlopu chce wziąć mój mąż, który jest ojcem naszego dziecka, a ja złożyłam wniosek o urlop wychowawczy. Czy mąż otrzyma zasiłek macierzyński?

- Tak. W tej sytuacji pani mąż ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dopuszczalne jest, by jedno z rodziców korzystało z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, a drugie - w tym samym czasie - z urlopu wychowawczego na to samo dziecko.

Mam 60 lat. W październiku uzyskam prawo do emerytury. Mam wyliczony kapitał początkowy, ale w 2009 r. Przebywałam na urlopie wychowawczym na dwoje dzieci. Czy powinnam złożyć wniosek o przeliczenia kapitału?

- Zanim nabędzie pani prawo do emerytury, warto zatroszczyć się o jej wyliczenie już teraz i przeliczyć kapitał początkowy, który jest jedną z części składowych. 1 maja 2015 r. weszła w życie ustawa, która m.in. wprowadziła zmiany dotyczące sposobu obliczania kapitału początkowego w związku z opieką nad dziećmi. Nowelizacja pozwala podwyższyć tym osobom kapitał początkowy. A że jest to jeden z elementów nowej emerytury, to świadczenie, na które zamierza pani przejść, także będzie wyższe.

Okresami nieskładkowymi, uwzględnianymi przy ustalaniu kapitału początkowego, są m.in. okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, a także inne okresy niewykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem. Przy ustalaniu kapitału początkowego wliczane są one w pełnym wymiarze, bez ograniczenia do 1/3 okresów składkowych.

Zgodnie jednak z obowiązującymi dotychczas przepisami były one uwzględniane takim samym wskaźnikiem jak wszystkie inne okresy nieskładkowe, czyli pomnożone przez 0,7 proc. Obecnie przy ustalaniu, jak i przeliczaniu kapitału uwzględnia się wskaźnikiem 1,3 proc. podstawy wymiaru, a więc tak jak okresy składkowe. Dzięki temu osoby, opiekujące się dzieckiem przed wejściem w życie reformy emerytalnej, mogą liczyć na nieco wyższy kapitał początkowy, a w rezultacie - na wyższą emeryturę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna