Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienia od lekarza już nie tylko na papierze

luk
Zdaniem ZUS, e-zwolnienia to same korzyści.
Zdaniem ZUS, e-zwolnienia to same korzyści. pixabay.com
Kilka elektronicznych zwolnień pacjentom wystawiła już w tym roku Joanna Zabielska-Cieciuch, białostocka lekarka rodzinna. Jak na razie, jest jednym z nielicznych podlaskich doktorów, którzy korzystają z tego systemu. Ale na dostosowanie się są jeszcze dwa lata.

Od 1 stycznia br. obowiązują przepisy umożliwiające lekarzom wystawianie zwolnień elektronicznych, które automatycznie mają trafiać zarówno do ZUS, jak i do pracodawcy pacjenta. Aby tak się stało, lekarz i pracodawca muszą mieć założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Wszyscy pracodawcy odprowadzający składki za więcej niż pięć osób musieli do końca 2015 roku utworzyć profil na PUE. Lekarze mogą natomiast jeszcze przez dwa lata wystawiać zarówno zwolnienia papierowe, jak i elektroniczne.

Jak wynika z danych centrali ZUS, od 1 do 11 stycznia takich e-zwolnień wystawiono w Polsce ponad 2200. Białostocki oddział ZUS podaje, że 4 stycznia 24 podlaskich lekarzy wystawiło 53 e-zwolnienia. Ale ile ich do tej pory w sumie u nas było, nie wiadomo. Wiadomo jedynie, że wystawiali je np. lekarze z Hajnówki, Siemiatycz, Suwałk i Białegostoku. Nie jest to jednak zjawisko powszechne.

- Samo zarejestrowanie się w systemie jest dość czasochłonne, ale to zrobiłam, bo miałam już założone konto w ZUS - mówi dr Joanna Zabielska-Cieciuch. - Wystawienie e-zwolnienia nie jest skomplikowane, choć wymaga paru poprawek. Np. wypisując je mamie w ramach opieki nad chorym dzieckiem, okazało się, że muszę zaznaczyć czy ta mama ma leżeć czy chodzić. Nie ma tu uwzględnionej opcji opieki nad dzieckiem.

Lekarka dotychczas wystawiła sześć takich zwolnień. Tylko w jednym przypadku okazało się, że nie może tego zrobić, bo pracodawca nie zarejestrował się w ZUS.

- System wymaga poprawek, czy kompatybilności z naszymi systemami. Aby wystawić e-zwolnienie lekarz musi nie tylko być zarejestrowany w PUE, ale też mieć na biurku komputer z internetem i dobrym łączem - dodaje dr Zabielska-Cieciuch.

Przeczytaj też

SPOZ Augustów. Szpital czeka na zgłoszenia pielęgniarek

Zdaniem ZUS, e-zwolnienia to same korzyści.

- Sama czynność wystawiania e-zwolnienia przez lekarza będzie trwała krócej, będzie mniej pomyłek - wylicza Anna Krysiewicz, rzecznik białostockiego oddziału ZUS. - Wpisanie numeru PESEL osoby ubezpieczonej spowoduje, że pozostałe dane zapiszą się same, zostaną pobrane z bazy ZUS. Zwolnienie automatycznie będzie przesłane do ZUS, lekarz nie będzie musiał gromadzić u siebie bloczków ani przechowywać kopii zwolnień, jak to ma miejsce obecnie. Będzie też miał możliwość sprawdzić wcześniejsze zwolnienia ubezpieczonego, kto je wystawił i na jakie schorzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna