MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żywność z owadami w Polsce - będą specjalne oznaczenia na produktach. Ministerstwo Rolnictwa przedstawiło nowy znak graficzny

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
UE dopuściła na rynek owady jadalne takie jak: mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna oraz pleśniakowiec lśniący.
UE dopuściła na rynek owady jadalne takie jak: mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna oraz pleśniakowiec lśniący. fpwing / 123rf.com
Wkrótce produkty spożywcze z jadalnymi owadami zyskają specjalne oznaczenia. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce, by taka żywność miała specjalną grafikę, umożliwiającą szybką identyfikację składu. Jak będzie wyglądało logo i kiedy pojawi się na produktach?

Spis treści

Żywność z owadami - będą specjalne oznaczenia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało rozporządzenie dotyczące zmian w zakresie oznakowania żywności. Projekt, który trafił do Rządowego Centrum Legislacji, zakłada wprowadzenie jednolitej informacji graficznej na temat zawartości owadów w środkach spożywczych.

- Polscy konsumenci nie mają w zwyczaju jedzenia owadów i żywności zawierającej owady, co jest warunkowane czynnikami kulturowymi (brak tradycji spożycia) oraz psychologicznymi (np. wstrętem). Z kolei konsumenci żywności z owadów dzięki zamieszczeniu w oznakowaniu środka spożywczego dodatkowego znaku będą mogli również dokonywać zgodnych z ich preferencjami wyborów. W związku z tym należy zapewnić konsumentom takie oznakowanie, które umożliwi im szybkie rozpoznanie środków spożywczych zawierających nową żywność z owadów już na pierwszy rzut oka w sklepie - wyjaśnia ministerstwo.

Resort rolnictwa podkreśla, że obowiązek informowania konsumentów o zawartości owadów jadalnych w żywności już obowiązuje, jednak zostanie rozbudowany. Proponowane przepisy stanowią graficzne rozszerzenie wymogów wynikających z przepisów krajowych i unijnych.

MRiRW zaproponowało, by znak graficzny przedstawiał owada z rodziny pasikonikowatych na białym tle z podpisem Zawiera owady jadalne. Rozporządzenie wejdzie w życie po 30 dniach od chwili ogłoszenia.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentowało nowe oznaczenie graficzne, które znajdzie się na produktach zawierających owady jadalne.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentowało nowe oznaczenie graficzne, które znajdzie się na produktach zawierających owady jadalne. RCL

Jakie owady trafiają do żywności?

Obecnie przepisy UE dopuszczają do obrotu jako nową żywność albo składnik innej żywności surowce, które pochodzą z owadów takich jak:

  • mącznik młynarek (tenebrio molitor),
  • świerszcz domowy (acheta domesticus),
  • szarańcza wędrowna (locusta migratoria),
  • pleśniakowiec lśniący (alphitobius diaperinus).

Na mocy przepisów UE wszystkie te produkty muszą zawierać wyraźną informację o zawartości owadów. Ponadto producenci zobowiązani są także do umieszczania komunikatu o ryzyku wystąpienia reakcji alergicznych.

Obecnie w Polsce jadalne owady najczęściej można kupić w sklepach internetowych. Co ciekawe, pod Poznaniem funkcjonuje nawet fabryka owadów jadalnych, jednak są one przeznaczone głównie jako pasza dla zwierząt oraz ryb.

Przeczytaj również:Burger Drwala z żurawiną i kurczakiem powrócił do McDonald's

Jak smakują jadalne owady?

Owadzie produkty mają stanowić alternatywę dla produktów mięsnych, ale nie zamierzają ich zastępować. Obecnie propozycja ta może zainteresować konsumentów, którym zależy na ekologii oraz przyszłości planety.

Na produkcję kilograma owadów zużywa się bowiem tylko 10 proc. pokarmu i wody w porównaniu do kilograma wołowiny. Eksperci wskazują także na mniejszą emisję gazów cieplarnianych, która w przypadku hodowli owadów może zostać zredukowana nawet o 99 procent.

Jak się okazuje, owady jadalne nie przypominają smakiem wiele znanych już produktów. Możemy je porównać do:

  • konik polny - w smaku przypomina krewetki,
  • świerszcz jadalny - wyróżnia się łagodnym smakiem o aromacie kurczaka,
  • mącznik młynarek - ze względu na orzechowy smak, może sprawdzić się przy deserach.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żywność z owadami w Polsce - będą specjalne oznaczenia na produktach. Ministerstwo Rolnictwa przedstawiło nowy znak graficzny - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna