Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktualna lista najbardziej poszukiwanych zawodów

Izabela Krzewska [email protected]
Zobacz, kogo potrzeba w naszym województwie.

O kandydatach

O kandydatach

Co czwarta oferta pracodawcy zawierała warunek posiadania: doświadczenia zawodowego, stażu pracy i kompetencji kluczowych.

Dopiero w co piątej ofercie pracy wymieniane było wykształcenie, kursy i uprawnienia i odpowiednie cechy osobowe.

Spośród cech najczęściej wymieniana była: samodzielność - w 28,7 proc. ofert, zaangażowanie - w 25,4 proc. i sumienność - 19 proc. Z uprawnień najbardziej cenione jest prawa jazdy kategorii B.

W rankingu najbardziej poszukiwanych zawodów w I połowy 2011 r. znaleźli się sprzedawcy, kierowcy ciężarówek i robotnicy budowlani.

Tak wynika z najnowszych badań Podlaskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych w Białymstoku. Przeanalizowało ono ponad 33,8 tys. ofert pracy jakie trafiły do woj. podlaskiego z niemal wszystkich możliwych źródeł tj. "pośredniaki", lokalna prasa, portale internetowe, Biura Karier, OHP itd. Podobne wyniki, choć oparte jedynie na propozycjach zatrudnienia z urzędu pracy, zaprezentował PUP w Ełku.

Zatrudnię opiekunkę...
W woj. podlaskim najczęściej poszukiwano pracowników w branży samochodowej - mechaników i do handlu autami. Na dalszych pozycjach znalazło się budownictwo, usługi i działalność związana z oprogramowanie i doradztwem w zakresie informatyki.

- Sporą liczbę miejsc pracy zidentyfikowano w gospodarstwach domowych - zauważa Edyta Dąbrowska, koordynator projektu PORPiPG. 1/4 ofert skierowana jest do opiekunów dzieci, nieco mniej - opiekunów dla osób starszych (20,6 proc.), pomocy domowej (19,7 proc.), a także murarzy, projektantów wnętrz itd. - Nie wiadomo jednak, czy miało miejsce formalne zatrudnienie, czy praca odbywała się na podstawie stosunku nieformalnego - zaznacza Dąbrowska.

Eksperci uczulają, że liczba ofert pracy nie musi się przekładać na rzeczywisty popyt na dany zawód. Propozycja dla sprzedawcy może się pojawiać wielokrotnie, ale może być ofertą na to samo stanowisko.

Sam zawód to za mało
- Specjaliści rzadko pojawiają się w podobnych rankingach, ale nie oznacza to, że nie ma dla nich pracy - podkreśla dr Edyta Jurczak-Pejko z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku. - Tych, pracodawcy najczęściej poszukują poprzez wyspecjalizowane firmy headhunterskie, czy też umieszczając ogłoszenia w mediach branżowych i na własnych stronach internetowych.

Do urzędów pracy trafiają w większości propozycje dla osób bez wysokich kwalifikacji. W dodatku, jak zaznacza Dariusz Kuprewicz, dyrektor PUP w Ełku, ofert pracy w tym roku jest wyjątkowo mało.

- Wielu bezrobotnych ma problem ze znalezieniem zatrudnienia. Nawet kiedy posiadają wymagany zawód (nawet deficytowy np. operator sprzętu ciężkiego), nie spełniają innych wymagań pracodawców, np. odpowiednie doświadczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna