Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezsenność? Są sposoby na zdrowy i efektywny sen. Porady

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Postarajmy się wybrać stałą porę na sen i pobudkę, nawet w weekendy. Sen w całości powinien trwać ok. 6-8 godzin.
Postarajmy się wybrać stałą porę na sen i pobudkę, nawet w weekendy. Sen w całości powinien trwać ok. 6-8 godzin. 123rf
Wiele osób cierpi na bezsenność. Skarżą się one na trudności w zasypianiu, utrzymaniu snu, zbyt wczesne budzenie się i zmęczenie po nocnej walce z bezsennością. Podpowiadamy – jak spać, żeby się wyspać.

Spokojny, nieprzerywany sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia. Ma on pozytywny wpływ na nasz stan psychiczny oraz fizyczny.

Dieta na bezsenność

Bezsenność dotyka wiele osób. Źle się śpi zarówno z pełnym, jak i z pustym żołądkiem. Ostatni posiłek warto zjadać trzy - cztery godziny przed pójściem spać. Wybierz coś lekkostrawnego. Pieczywo pełnoziarniste czy sałatkę z surowych warzyw lepiej jeść na śniadanie. Oczywiście unikaj podjadania w nocy.

- Dieta na bezsenność nie jest skomplikowana – mówi Magdalena Niewińska, psychodietetyk, współwłaścicielka Centrum Psychodietetyki Vitella w Białymstoku. - Najważniejszym posiłkiem dla cierpiących na bezsenność jest kolacja. Często wprowadzenie kilku zmian w dotychczasowych nawykach może wpłynąć na dobry sen, który jest niezbędny do utrzymania dobrego zdrowia. Ostatni posiłek przed snem powinien być lekki, łagodny w smaku i niezbyt późny. Jeśli kolacja jest zbyt tłusta to cały organizm angażuje się w jej trawienie.

Jak radzi nasza ekspertka, wieczorem należy spożywać więcej węglowodanów, a mniej białka. Trzeba skupić się na węglowodanach o niskim indeksie glikemicznym, czyli na takich, które będą trawione wolno, a więc należy wyeliminować z diety biały ryż, jasne pieczywo, makarony, ziemniaki, pierogi, kakao, słodycze i lody. Przy wieczornych posiłkach należy unikać produktów wysokobiałkowych, tj. mięsa, drobiu, owoców morza. Przewód pokarmowy będzie je bowiem trawił wolniej, tym samym trudniej będzie zasnąć.

- Zaleca się spożywanie produktów bogatych w tryptofan – podpowiada Magdalena Niewińska. - Jest to rodzaj aminokwasu, który korzystnie wpływa na układ nerwowy. Sprzyja on wydzielaniu melatoniny, odpowiedzialnej m.in. za rytm dobowy organizmu. Dobrym źródłem tego aminokwasu są: pestki dyni, suszone daktyle i figi, mleko, jaja, orzechy. Dietę należy wzbogacić w kwasy omega – 3, które poprawiają funkcjonowanie mózgu. Dobrym źródłem będą: tłuste ryby (łosoś, makrela, sardynki), olej lniany.

Czytaj też:
https://wspolczesna.pl/bezsennosc-problemy-ze-snem-jak-zasnac-sposoby-na-dobry-sen-poznaj-8-lifehackow-co-zrobic-aby-rano-byc-wypoczetym-porady/ar/13240716

Poszukaj idealnej pozycji snu

Ułożenie się do snu jest istotne. Pozycja ma ogromny wpływ na chrapanie, pojawianie się zgagi czy problemów z trawieniem. Najlepszą, choć nie najwygodniejszą, jest spanie na plecach. Pozycja na lewym boku niesie ze sobą wiele pozytywów. Ułatwia m.in. drenaż limfatyczny, serce pompuje lepiej krew. Nawet trawienie przychodzi nam wówczas dużo łatwiej.
Dla wielu osób ciężko jest odrzucić miękką poduszkę spod zmęczonej głowy, ale niestety lepiej byłoby się do tego przyzwyczaić. Komu jednak trudno to zrobić, może wybrać niskie poduszki, wspierające kark. Pozwala to na uzyskanie prostej pozycji kręgosłupa podczas leżenia. Zbyt wiele poduszek utrudnia oddychanie, co może doprowadzić do niedotlenienia.

https://wspolczesna.pl/zdrowa-dieta-seniora-warto-poczuc-sie-mlodszym-i-cieszyc-sie-dluzszym-zyciem-jadlospis-zdjecia/ar/13998055

Lawenda ma działania uspokajające i wyciszające, dzięki czemu odpręża i wspaniale relaksuje. W sypialni warto postawić doniczkę z tymi fioletowymi kwiatkami. Co więcej, spryskanie piżamy, pościeli, ramy łóżka lub dodanie niewielkiej ilości naturalnego olejku lawendowego do prania poszewki na kołdrę i poduszki, pomoże zasnąć. Aromat tego zioła łagodzi stres i pomaga się uspokoić, a z tych właściwości skorzysta osoba w każdym wieku, także niemowlęta i dzieci. Na kolejnych slajdach znajdziesz więcej porad związanych z bezsennością.

Domowe sposoby na problemy ze snem. Te metody pomogą w walce...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna