Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Piętnastu mężczyzn zgoliło brody i zainaugurowało Movember. Zachęcają do darmowych badań PSA i USG jąder w BCO (zdjęcia)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
W białostockim salonie eM Studio zainaugurowano kolejną edycję Movember - kampanii zachęcającej mężczyzn do badań pod kątem nowotworów gruczołu krokowego i raka jąder.
W białostockim salonie eM Studio zainaugurowano kolejną edycję Movember - kampanii zachęcającej mężczyzn do badań pod kątem nowotworów gruczołu krokowego i raka jąder. Izolda Hukałowicz
Kilkunastu mężczyzn trafiło dziś (4.11) w ręce profesjonalnych barberów z eM Studio w Białymstoku, którzy brzytwami ogolili ich misternie zapuszczane w październiku brody, pozostawiając bujne wąsy – symbol akcji Movember. Wielkie golenie bród zainaugurowało tegoroczną edycję Movember - miesiąca świadomości męskich nowotworów - gruczołu krokowego oraz raka jąder.

Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku oraz Stowarzyszenie do Walki z Rakiem zainaugurowały dziś (4.11) kolejną edycję kampanii Movember. Termin "Movember" powstał w wyniku połączenia dwóch angielskich wyrazów "moustache" – wąsy oraz "November" – listopad. I właśnie tylko wąsy pozostały piętnastu panom, którzy - w ramach inauguracji kampanii - oddali się w ręce barberów w białostockim eM Studio i zachęcali do wzięcia udziału w akcji.

- Po październiku, miesiącu kojarzonym z dbaniem o kobiety, następuje listopad poświęcony zdrowiu panów. Chcielibyśmy jako Białostockie Centrum Onkologii zachęcić wszystkich mężczyzn do badań profilaktycznych - mówiła dyrektor BCO Magdalena Borkowska. - Pododdział urologii, który funkcjonuje w ramach BCO, gwarantuje najwyższą jakość świadczonych usług.

Przeczytaj też:

Do wizyty w poradni urologicznej Białostockiego Centrum Onkologii w celu diagnostyki raka gruczołu krokowego i innych nowotworów układu moczowo-płciowego zachęcał też dr n. med. Mariusz Ciemerych, kierownik Pododdziału Urologii w BCO.

- Nowotwór gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem występującym u mężczyzn. W 2015 r. w Unii Europejskiej zanotowano spadek zachorowań na ten nowotwór, jednak ów wskaźnik, niestety, nie dotyczy Polski. Od 5 lat obserwujemy bowiem wzrost zachorowań o 18 proc. w naszym kraju. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. W listopadzie w BCO przeznaczyliśmy ok. 400 dodatkowych badań PSA oraz 100 badań USG jąder, na które mężczyźni mogą zgłaszać się bez skierowania.

Zapisy na badania ruszyły dzisiaj. Aby skorzystać z nich, należy zarejestrować się, dzwoniąc na numer infolinii BCO: 85 66 46 888. Z badania poziomu stężenia PSA (markera nowotworu prostaty) mogą skorzystać panowie w wieku 45+. Natomiast z badań USG jąder - panowie w wieku 18-44 lata. Zarówno badania USG, jak i przesiewowe testy poziomu PSA nie wymagają żadnego przygotowania, poza zachowaniem higieny osobistej.

Przeczytaj też:

Jak mówi dr Ciemerych, świadomość panów rośnie i można zauważyć spore zainteresowanie badaniami w BCO. W tym roku centrum zanotowało ok. 1 tys. wizyt urologicznych dotyczących raka gruczołu krokowego. Przeprowadzono też ok. 350 zabiegów onkologicznych, z czego ok. 100 operacji to zabiegi raka gruczołu krokowego leczone metodą laparoskopową (małoinwazyjną).

Jacek Roleder, dyrektor do spraw ekonomicznych w Białostockim Centrum Onkologii, był jednym z piętnastu śmiałków, którzy nie wahali się poświęcić swoich pieczołowicie hodowanych bród, by zachęcić w ten sposób panów do zwrócenia uwagi na swoje zdrowie.

- Biorę udział w tej kampanii po raz pierwszy. Brodę hodowałem miesiąc. Nie szkoda mi jej było, bo to fajna akcja. I mam nadzieję, że uświadomi ludziom, że trzeba dbać o swoje zdrowie i badać się od czasu do czasu, profilaktycznie. Sam też się badam.

Przeczytaj też:

Swoją brodę poświęcił też Jarosław Kazberuk, podlaski rajdowiec i ambasador listopadowej akcji BCO pod hasłem #szybcyizdrowi.

- Uczestniczę w kampanii drugi rok i chciałbym, aby w tym roku nasz apel wybrzmiał jeszcze mocniej. Apeluję do wszystkich fanów motoryzacji - a większość mężczyzn motoryzację ma we krwi - aby tak jak co roku robią przegląd swoich aut, zrobili też przegląd swojego zdrowia. Aby w pewnym wieku stawili się tam, gdzie trzeba i przebadali te miejsca, które zajmuje nowotwór. Dzięki temu na pewno będziemy żyli dłużej.

Każdy pacjent, który weźmie udział w badaniach w BCO, otrzyma instrukcję samobadania jąder, kubek z ‘wąsem’ i hasłem przewodnim rozpoczętej w 2020 roku akcji BCO #szybcyizdrowi.

Przeczytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna