Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa drogi ekspresowej S61. Ostatnie prace na odcinku Ełk Południe-Kalinowo (Wysokie). To trasa Via Baltica

OPRAC.: wal
To jedyny odcinek trasy Via Baltica w całości przebiegający poza województwem podlaskim. Ma zostać udostępniony w lipcu
To jedyny odcinek trasy Via Baltica w całości przebiegający poza województwem podlaskim. Ma zostać udostępniony w lipcu GDDKIA/Strona kontraktu
Próby obciążeniowe zaawansowane w 95 proc. Pozostałe roboty z branży mostowej ukończone w 100 proc. Drogowcy prowadzą ostatnie prace na odcinku S61 Ełk Południe-Kalinowo (Wysokie). To fragment międzynarodowej trasy Via Baltica. Według wcześniejszych zapowiedzi powinien być przejezdny jeszcze w lipcu.

Spis treści

Jeśli chodzi o roboty branżowe, to pod koniec czerwca 2023 roku najmniej były zaawansowane prace przy kanalizacji deszczowej. Ale i tak wynosił 90 proc. Jeśli chodzi o roboty drogowe, to w 100 proc. zamontowane ekrany akustyczne, a w 92 proc. bariery ochronne. Najwięcej do wykonania było przy oznakowaniu pionowym i poziomym. Tutaj zaawansowanie prac wynosiło 60 proc.

Teraz drogowcy udostępnili z lotu ptaka najnowsze, lipcowe zdjęcia pokazujące postęp prac. ZOBACZ GALERIĘ.

S61 Ełk Południe- Wysokie. Plus trzykilometrowa obwodnica

Trasa od węzła Ełk Południe do Kalinowa (wcześniej w nazewnictwie był to węzeł Wysoki) liczy 20 kilometrów i w całości przebiega przez teren woj. warmińsko-mazurskiego. Zgodnie z umową wykonawca nie tylko wybuduje drogę ekspresową, ale także połączy ją (to dodatkowe 3-km) z obwodnicą Ełku w ciągu DK16. Pierwotnie planowano zakończenie kontraktu w II kwartale 2023 roku, ale prawdopodobnie trasa zostanie otwarta w lipcu.

Odcinek S61 poza woj. podlaskim

To jeden z trzech fragmentów S61, który jest pilotowany przez olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W sumie to 66 km drogi ekspresowej S61, czyli Via Baltiki od Szczuczyna do Raczek. Pod koniec 2021 roku został oddany odcinek Wysokie-Raczki. Z kolei od września 2022 roku kierowcy mogą korzystać z odcinka Szuczyn-Ełk Południe.

Trwa też budowa S61 na fragmencie Śniadowo-Podborze przebiegającym przez woj. podlaskie i mazowieckie. Ma być gotowy jesienią. Trochę dłużej potrwa przebudowa trzykilometrowego odcinka S8 w okolicach Ostrowi Maz. Wynika to ze złożoności połączenia z drogą S61. Prace nie powinny trwać dłużej niż do końca 2023 roku.

Na początku czerwca drogowcy udostępnili odcinek S61 od węzła Łomża Zachód do Łomża Południe. Całą drogą S61 od Budziska (odcinek od granicy z Litwą do Suwałk został oddany w połowie grudnia 2022 roku) do Podborza (węzeł Ostrów Maz. Północ) kierowcy pojadą po udostępnieniu przejezdności obwodnicy Łomży. Ma to nastąpić do połowy 2024 roku

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna