MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Pęchratce Polskiej otwarte. Zobacz zdjęcia z otwarcia placówki

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Szumowie.
Otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Szumowie. Gmina Szumowo
W dniu 5 marca 2024 roku w Pęchratki Polskiej odbyło się uroczyste otwarcie nowego Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego. Placówka mieści się w budynku po Szkole Podstawowej. Samorząd na inwestycję otrzymał dofinansowanie ze środków zewnętrznych w kwocie 2.812.930,00 zł.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w gminie Szumowo

Obiekt jest zlokalizowany w budynku po byłej Szkole Podstawowej. Już niedługo będzie służył opiece, rehabilitacji, rewalidacji i pomocy medyczno- socjalnej dla 20 podopiecznych – dorosłych osób niepełnosprawnych, z czego 5 osób będzie mogło korzystać z pobytu i opieki całodobowej. Obiekt byłej szkoły po zakończeniu prac remontowo-adaptacyjnych zyskał nowe funkcje i nowe życie. Podopiecznymi Centrum być może będą członkowie rodzin dzieci uczęszczających w przeszłości do tej szkoły.

Uroczyste otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Pęchratce Polskiej

Wójta gminy Szumowo Jarosława Cukiermana jako główny inicjator projektu, wyraził swoją radość z ukończenia budowy Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego. Podkreślił, że obiekt ten jest rezultatem wspólnych wysiłków społeczności lokalnej, władz gminy oraz wsparcia ze strony instytucji państwowych. Poseł na Sejm RP Pan Jarosław Zieliński podziękował za współpracę w stworzeniu takiego miejsca. Podkreślił, że jesteśmy świadkami tego, jak nasza wspólnota staje się bardziej zintegrowana, oparta na wartościach solidarności i wzajemnego szacunku. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko odpowiedź na bieżące potrzeby, ale również inwestycja w naszą przyszłość. Mamy nadzieję, że to miejsce stanie się symbolem naszego zobowiązania do troski o najbardziej potrzebujących. W otwarciu wziął udział również wojewoda Jacek Brzozowski.

Zmiana przeznaczenia tego miejsca na pewno nie była łatwa, ale dobrze, że samorząd podjął to wyzwanie i wyszedł naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami, podobnie jak robi to polski rząd. Mamy programy dla najmłodszych, mocny akcent stawiamy na politykę senioralną, nie zostawiamy również samych osób potrzebujących pomocy w codziennym funkcjonowaniu - podkreślał podczas otwarcia wojewoda.

Utworzenie COM w Pęchratce Polskiej zostało zrealizowane z udziałem środków z Funduszu Solidarnościowego, obsługiwanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Centra Opiekuńczo-Mieszkalne w woj. podlaskim

W ramach programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” w naszym regionie powstały już takie instytucje w: Daniłowie Dużym (gm. Łapy), Putkowicach Nadolnych (gm. Drohiczyn), Perlejewie, Kocach-Schabach (gm. Ciechanowiec) i Sokołach (gm. Stawiski). Jeszcze w tym roku otworzyć się mają kolejne trzy – już w czerwcu w Krasnopolu, w grudniu zaś w Suchowoli i Glinkach (gm. Kolno). Łącznie w dziewięciu centrach będzie 166 miejsc, z czego 37 na pobyt całodobowy.

Zobacz też:Centrum Zdrowia Psychicznego w Zambrowie już działa

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna