Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cerkiew Św. Jana Teologa w Mostowlanach. Świątynia najdalej wysunięta na wschód w Polsce

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Świątynia najdalej wysunięta na wschód Polski - cerkiew w Mostowlanach.
Świątynia najdalej wysunięta na wschód Polski - cerkiew w Mostowlanach. Piotr Łozowik
Mostowlany to malownicza miejscowość przy granicy polsko-białoruskiej. To piękny przykład podlaskiej wsi, z drewnianymi domami, brukowaną ulicą, wokół której rozpościerają się malownicze widoki. Urokliwa, graniczna rzeka Świsłocz płynie leniwie tuż za domami. Perełką architektoniczną jest blisko 200-letnia cerkiew p.w. Św. Ap. Jana Teologa, która cały czas pięknieje wskutek remontów, które wciąż są potrzebne.

Parafia w Mostowlanach

Nazwa Mostowlany najprawdopodobniej pochodzi od mostu na pobliskiej rzece Świsłocz, dzisiaj granicznej. Wieś była ważnym punktem na drogach z Grodna i Wołkowyska do Korony. Z archiwów wynika, że już pod koniec XVI wieku istniała to cerkiewka. Na początku XVII stulecia, mimo bardzo silnego oporu wiernych, parafia Jałówka, do której należały Mostowlany przeszła w ręce unitów. Powrót do prawosławia nastąpił w 1839 roku, miejscowość byłą już wtedy siedzibą parafii.

Zobacz jak prezentuje się cerkiew Jana Teologa w Mostowlanach:

Pod koniec XIX wieku parafia składała się z 11 wiosek

  1. Mostowlany, Bursowszczyzna
  2. Wierobie, Grzybowce
  3. Dublany, Zubki
  4. Zubry, Kołosy
  5. Świsłoczany, Skroblaki
  6. Straszewo

Należało do niej ponad 3200 wiernych. Oprócz szkoły ludowej w Mostowlanach na terenie parafii istniały 3 szkoły cerkiewne. Parafia podlegała diecezji grodzieńskiej.

Zobacz jak wyglądały wtedy uroczystości w Mostowlanach [30 sierpnia 2020 r.] :

Dwa lata temu w Mostowlanach miał miejsce wyjątkowy jubileusz

  • 480 lat parafii
  • 180 lat cerkwi p.w. Św.Jana Teologa
  • 30-lecie święceń kapłańskich

Święto wsi Zubry. Poświęcenie nowej kapliczki i inne atrakcje. Duże wydarzenie w przygranicznej miejscowości. Zobacz zdjęcia!

Upadek miejscowości i tragiczny pożar

W XX wieku w życiu parafii nastąpiło wiele trudnych momentów.

W 1915 miała miejsce ewakuacja ludności prawosławnej w głąb Rosji w obliczu zbliżającego się frontu. Powroty części ludności miały miejsce po 1919. Trudny czas II WŚ zakończył się powstaniem granicy na rzece Świsłocz, która płynie około 200 metrów od cerkwi w Mostowlanach. Spowodowało to zamknięcie tradycyjnych szlaków z zachodu na wschód i powolną utratę znaczenia przez miejscowość, a w konsekwencji spadek liczby mieszkańców i wiernych. Obecnie parafię zamieszkuje tylko 58 wiernych.

15 lutego 1995, około godz. 12:00 w Mostowlanach wydarzył się tragiczny wypadek. Spłonęła plebania, a w niej wieloletni proboszcz Ks. Anatol Mielniczek i jego małżonka Matuszka Helena Mielniczek. Ks. Anatol wraz z Matuszką Heleną zostali pochowani w Mostowlanach przy cerkwi dla której służył przez wiele lat.

Cerkiew, kaplica, cmentarz ...

Cerkiew pod wezwaniem św. Apostoła Jana Teologa należy do dekanatu Gródek diecezji białostocko-gdańskiej. Została wzniesiona około roku 1841. W 1862 roku została poświęcona po uprzednim odrestaurowaniu. W 1905 roku została dobudowana kruchta z dzwonnicą. W bliskiej odległości od świątyni znajduje się cmentarz z XVIII wieku, na którym usytuowana jest kaplica Świętych Kosmy i Damiana wzniesiono w końcu XVIII w.

Cerkiew, kaplica i cmentarz zostały wpisane do rejestru zabytków w 1987 roku.

Świątynia najdalej wysunięta na wschód Polski
Świątynia najdalej wysunięta na wschód Polski Piotr Łozowik

Remonty parafialnej świątyni. Dach wymaga pilnej naprawy

Od 2015 roku, wysiłkiem proboszcza ks. Sławomira Jakimiuka, przebiegają remonty różnych elementów konstrukcji cerkwi. Niestety koszt naprawy znacznie przekracza możliwości finansowe skromnej parafii mimo wsparcia Gminy Gródek i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Link do strony pomagamy.pl, na której można wspomóc parafię znajduje się TUTAJ

Mostowlany to wyjątkowe miejsce warte odwiedzenia. Piękna, wyremontowana cerkiew jak i sama wieś i okolice będą wspaniałym punktem na trasie podlaskich wędrówek.

Zobacz jak wygląda cerkiew w Mostowlanach, jak przebiegają prace:

29-30 sierpnia 2020 r. 30.08.2020. Jubileusz parafii w Mostowlanach, 480-lecie istnienia parafii, 180-lecie budowy cerkwi pw. Św. Ap. Jana Teologa oraz 30-lecie posługi kapłańskiej ks. Sławomira Jakimiuka.Poświęcenie cerkwi św. Jana Teologa w Mostowlanach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna