Podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odrósł się do czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który jego zdaniem „orzekł to, co każdy konstytucjonalista i każdy kto ma elementarną wiedzę o hierarchii aktów prawnych w Polsce”.
- TK stwierdził ten fakt, że to Konstytucja jest najwyższej rangi aktem prawnym w Polsce. Nie traktaty międzynarodowe, nie umowy międzynarodowe, ale polska Konstytucja – mówił Ziobro.
Polityk dodał, że to "orzeczenie jest niezwykle ważne w obliczu narastającej prawnej agresji agend Unii Europejskiej, przy wsparciu Berlina i innych stolic europejskich".
Zaznaczył także, że istotą demokracji jest to, ze Polacy mogą wybierać w wyborach swoich przedstawicieli, a ci przedstawiciele tworzą prawo.
Ziobro stwierdził, że Donald Tusk i „jego środowisko” kwestionują nadrzędność konstytucji.
- Ze zdumieniem przyjmuję fakt wzmożenia Donalda Tuska i jego środowiska, które kwestionuje nadrzędność konstytucji RP. To właśnie konstytucja towarzyszyła politykom PO, gdy krzyczeli, że to najwyższy akt prawny w Polsce. I nagle zdają się zapominać o tej nadrzędności konstytucji – mówił.
Przekazał także, że wysłał list do Donalda Tuska do Brukseli, ponieważ tam jest cały czas jego siedziba. Przypomniał w nim o dokumentach podpisywanych w trakcie rządów PO dotyczących godzenia prawa krajowego i unijnego.
Przywołał między innymi decyzję ówczesnego marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, a także wcześniejsze orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Odnosząc się do oświadczenia przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen stwierdził, że jest to „jej zdanie” i dodał, że podobny list jak do Donalda Tuska wyśle również jej. Przypomni w nim o podobnych do wczorajszego orzeczenia TK decyzjach niemieckich sądów.
„Historyczne orzeczenie”
Zbigniew Ziobro odniósł się w czwartek na Twitterze do decyzji TK. Nazwał ją „historycznym orzeczeniem".
"Trybunał wyznaczył konstytucyjne granice integracji europejskiej oraz dopuszczalnej ingerencji UE w polskie sprawy" – stwierdził.
Wyrok TK
W czwartek Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej przychylił się do wniosku prezesa Rady Ministrów w sprawie zgadania zgodności konstytucji i unijnego prawa.
Trybunał uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską Konstytucją.
Według TK niezgodny z ustawą zasadniczą jest także unijny przepis uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm.
Z niekonstytucyjność uznane zostały także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.
Zdania odrębne do tego wyroku złożyło dwóch sędziów: Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrembak.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?