MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki Wojewódzko-Diecezjalne w Perlejewie. Rolnicy będą dziękować za plony i dobrze się bawić

(koci)
Wieńce dożynkowe są wyrazem dumy i radości z zebranych plonów
Wieńce dożynkowe są wyrazem dumy i radości z zebranych plonów W. Wylegalski
W tym roku dożynki wojewódzkie odbędą się 9 września w południowej części województwa podlaskiego – w Perlejewie (powiat siemiatycki). I będą one wyjątkowe. Dlaczego? Po raz pierwszy wojewódzkie święto plonów organizowane przez marszałka województwa podlaskiego połączone jest z Dożynkami Diecezji Drohiczyńskiej

W modlitwie pańskiej prosimy Pana Boga: Ojcze nasz, chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj – mówi Tadeusz Pikus, biskup drohiczyński. – Za tegoroczne zbiory i chleb podziękujemy Panu Bogu i rolnikom. Razem, łącząc uroczystości diecezjalne z wojewódzkimi.

– Dożynki to czas dziękczynienia Bogu za zebrane plony oraz okazja do radości i zabawy po ciężkiej pracy – dodaje Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego.

Zauważa, że województwo podlaskie, jako region rolniczy, jest szczególnie dumne ze swojej tradycji świętowania.

Osoby, które przyjadą na dożynki do Perlejewa na pewno nie będą się nudzić. Poszczególne powiaty oraz zespoły ludowe zaprezentują różne obrzędy dożynkowe, prezentowane też będzie nasze dziedzictwo kulinarne oraz rękodzieło ludowe. Zaplanowano również wystawę maszyn i sprzętu rolniczego. A sołectwa będą rywalizować w konkursie na najładniejsze dożynkowe stoisko. Podlaska Izba Rolnicza zaprasza natomiast na Piknik Wieprzowy finansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego – będzie można popróbować różnych dań z wieprzowiny. W sobotę w Perlejewie nie zabraknie dobrej zabawy. W programie przewidziano m.in. występy zespołów folklorystycznych, Kapeli Wuja Krzycha, JAG Quinted (muzyka romska), a na zakończenie koncert Janusza Laskowskiego (rozpocznie się on o 19.30).

– Dla rolników dożynki są okazją, by podziękować Bogu za plony. Za to, że się one udały, że pogoda dopisała i pozwoliła je zebrać oraz prosić o dobre zbiory w przyszłym roku – podkreśla Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.
Dodaje, że dożynki są także okazją do wzajemnych podziękowań – instytucjom rolniczym, kościołowi.

Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej zauważa, że owocem pracy rolników jest nie tylko chleb, ale też inne płody: mleko, mięso, warzywa, owoce.

– Dziś jesteśmy w komfortowej sytuacji, bo tych produktów nikomu nie brakuje – mówi Grzegorz Leszczyński.
Podkreśla, że bardzo dobrze, iż państwo zauważa, że rolnictwo – produkcja żywności – jest strategiczną gałęzią gospodarki i powinno znajdować się pod szczególną opieką.

Program

  • godz. 9.15 – przyjazd delegacji z wieńcami do cerkwi św. Mikołaja w Grodzisku,
  • godz. 9.30 – nabożeństwo w cerkwi św. Mikołaja w Grodzisku pod przewodnictwem JE Sawy, prawosławnego metropolity warszawskiego i całej Polski,
  • godz. 10.30 – przyjazd delegacji z wieńcami dożynkowymi na plac przy kościele w Perlejewie,
  • godz. 11.00 – msza św. na placu przy kościele w Perlejewie po przewodnictwem JE Tadeusz Pikusa, ordynariusza diecezji drohiczyńskiej,
  • godz. 13.00 – część oficjalna (przemówienia, podsumowania konkursów itp.)
  • godz.

15.00 – część artystyczna – występy zespołów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna