MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droga ekspresowa Korycin-Knyszyn. Są chętni do jej zaprojektowania. O jej budowie zdecyduje rząd.

OPRAC.: wal
Od marca trwa budowa odcinka S19 Białystok Zachód-Krynice. Jej przedłużenie będzie odcinek S16 Krynice-Knyszyn. Na jego budowę umowa już została podpisana. Jego przedłużeniem w kierunku Augustowa ma być odcinek Knyszyn-Korycin
Od marca trwa budowa odcinka S19 Białystok Zachód-Krynice. Jej przedłużenie będzie odcinek S16 Krynice-Knyszyn. Na jego budowę umowa już została podpisana. Jego przedłużeniem w kierunku Augustowa ma być odcinek Knyszyn-Korycin Wojciech Wojtkielewicz
Trzynaście firm złożyło oferty na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy dwujezdniowej drogi krajowej na odcinku Knyszyn – Korycin. Planowany odcinek drogi ekspresowej S8 mógłby przejąć ruch tranzytowy z istniejącej DK8 przecinającej Puszczę Knyszyńską. To, czy jednak trasa ekspresowa powstanie zdecyduje rząd.

Najniższą cenę, ok. 7,3 mln zł, zaproponowała firma Multiconsult Polska. Z kolei oferta firmy IVIA jest ponad dwa razy wyższa od najniższej. Wszystkie złożone oferty mieszczą się w naszym kosztorysie.

Komisja przetargowa przeanalizuje teraz oferty w celu wyłonienia wykonawcy Knyszyn-Korycin. Głównym kryterium oceny będzie:

  • cena (60 proc.)
  • doświadczenie projektanta opracowującego projekt (28 proc.)
  • zespół środowiskowy (12 proc.).

Wykonawca będzie miał 15 miesięcy na wykonanie dokumentacji, a łącznie z postępowaniami związanymi z uzyskaniem ZRID całość umowy powinna być wykonywana nie dłużej niż 32 miesiące.

Ostateczna decyzja środowiskowa na drogę Knyszyn-Koruycin

Dla tego odcinka drogowcy mają decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która została wydana 21 grudnia 2015 r., a 3 lutego 2016 r. stała się ostateczna. W oparciu o tą decyzję realizowany jest już odcinek drogi S19 Krynice – Dobrzyniewo – Białystok Zachód oraz prowadzone są postępowania przetargowe na projekt i budowę odcinków: S16 Knyszyn – Krynice oraz S19 Białystok Północ – Dobrzyniewo. 

- Ogłaszając przetarg działamy zgodnie z ustaleniami wynikającymi z rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Decyzja o budowie tej inwestycji zostanie podjęta po zakończeniu wielostronnej analizy sieci drogowej w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim - czytamy na stronie białostockiego oddziału GDDKIA

Planowany odcinek drogi ekspresowej S8 mógłby przejąć ruch tranzytowy z istniejącej DK8 przecinającej Puszczę Knyszyńską. -

Parametry drogi Knyszyn-Korycin

Odcinek drogi ma zostać zaprojektowany po nowej trasie o długości ok. 24,1 km. Połączy drogę S16 Knyszyn – Krynice z realizowaną w ramach Programu budowy 100 obwodnic obwodnicą Suchowoli. 

Prace będą polegały na zaprojektowaniu dwujezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu i pasem awaryjnym na każdej jezdni, na parametrach drogi ekspresowej. Przewidziano trzy węzły drogowe:

  • Knyszyn (skrzyżowanie z S16 i DK65),
  • Jasionówka (skrzyżowanie z DW671 i DP1354B)
  • Korycin (skrzyżowanie z DW671).

Zaplanowano także parę MOP-ów Zofiówka ulokowanych po obu stronach trasy.  
.
W ramach inwestycji przewiduje się m.in.: przebudowę istniejących dróg kolidujących z nową trasą, budowę dodatkowych jezdni do obsługi ruchu lokalnego, infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, urządzeń ochrony środowiska (zabezpieczeń akustycznych, przejść dla zwierząt), a także systemu odwodnienia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Droga ekspresowa Korycin-Knyszyn. Są chętni do jej zaprojektowania. O jej budowie zdecyduje rząd. - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna