Dzieci zamieniły się w posłów. Zobacz co uchwaliły [FOTO]

Julia Szypulska [email protected]
Udostępnij:
Trzeba być miłym i nie śmiać się z innych - to postulaty dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 48 w Białymstoku. Maluchy zgłosiły je podczas posiedzenia sejmu, jakie odbyło się dzisiaj w placówce. Dzieci zamieniły się w posłów i wyłoniły spośród siebie marszałka, który przewodniczył obradom. Tę funkcję objęła Oliwia Grabowska. - Otwieram debatę "Optymistycznego sejmu" na temat zachowania dzieci w przedszkolu - obwieściła zebranym uderzając laską marszałkowską. Te zgłoszenia, które otrzymały najwięcej głosów zostały wpisane do "Ustawy o dobrym zachowaniu". W ten sposób dzieci same stworzyły przepisy, których wszyscy w przedszkolu będą musieli przestrzegać. - Chcemy wyposażyć naszych wychowanków w wiarę we własne siły i optymistyczne podejście do życia. Dlatego zdecydowaliśmy się wziąć udział w programie - wyjaśnia Marzenna Małgorzata Majtas, dyrektor PS nr 48 w Białymstoku.

Trzeba być miłym i nie śmiać się z innych - to postulaty dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 48 w Białymstoku.
Julia Szypulska
[email protected]
Maluchy zgłosiły je podczas posiedzenia sejmu, jakie odbyło się wczoraj w placówce. Dzieci zamieniły się w posłów i wyłoniły spośród siebie marszałka, który przewodniczył obradom. Tę funkcję objęła Oliwia Grabowska.
- Otwieram debatę "Optymistycznego sejmu" na temat zachowania dzieci w przedszkolu - obwieściła zebranym uderzając laską marszałkowską.
Maluchy utworzyły ustawę
Dziewczynka była niezwykle przejęta swoją rolą.
- Bardzo chciałam zostać marszałkiem - zdradziła 5-latka.
Mali posłowie i posłanki zgłaszali swoje postulaty na temat tego, jak chciałby, żeby dzieci zachowywaly się w przedszkolu. Marszałek udzielał chętnym głosu. - Chciałbym, żeby się z siebie dzieci nie śmiały - powiedział Kacper.
- Nie wolno na siebie pluć - uzupełniła Agatka.
Krzyś z kolei uważa, że dzieci powinny słuchać pani i grzecznie się uczyć, a Marysia żeby wszyscy byli dla siebie mili. Zgłaszanie postulatów wzbudzało wiele emocji. Na sali nieraz wrzało, a marszałek musiał uciszać posłów.
- Uwaga! Uwaga! Proszę o chwilę ciszy - uspokajała Oliwka.
Wszystkie postulaty zostały spisane, po czym posłowie udali sie na obrady. Po powrocie odbyło się głosowanie. Te zgłoszenia, które otrzymały najwięcej głosów zostały wpisane do "Ustawy o dobrym zachowaniu". W ten sposób dzieci same stworzyły przepisy, których wszyscy w przedszkolu będą musieli przestrzegać.
hgjhgjjh
Wczorajszy Sejm to jedno z działań przewidzianych w programie edukacyjnym "Optymistyczne Przedszkole", który realizuje placówka. Wspólne ustalanie prawa ma budować w dzieciach poczucie własnej wartości, odpowiedzialność oraz świadomość, że one też mogą podejmować ważne decyzje.
- Chcemy wyposażyć naszych wychowanków w wiarę we własne siły i optymistyczne podejście do życia. Dlatego zdecydowaliśmy się wziąć udział w programie - wyjaśnia Marzenna Małgorzata Majtas, dyrektor PS nr 48 w Białymstoku. - Jest on zaplanowany na pięć lat i przewiduje wiele działań. Wszystkie one mają doprowadzic do tego, by dzieci umiały sobie radzić z problemami i wiedziały do kogo mogą zwrócić się o pomoc. Myślę, że to się im przyda w dorosłym zyciu.
Przedszkole organizuje również spotkania dla rodziców. Ci ostatni mają szansę poznać na nich konkretne rozwiązania wychowawcze.
Program "Optymistyczne Przedszkole" realizuje również PS nr 35 w Białymstoku. Jego autorkami są Irena Dzierzgowska i Mirela Nawrot.
s

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie