Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Wszystkich Świętych. Kwesty na cmentarzach mają uratować zabytki (zdjęcia, wideo)

JUL, PCh, hel, him [email protected]
1 listopada na nekropoliach wielu miast odbywały się kwesty. Dzięki zebranym pieniądzom odnowione zostaną historyczne nagrobki.

ŁOMŻA

Kwesta na ratowanie zabytków, organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej na „starym” cmentarzu w Łomży - jednej z najstarszych i najpiękniejszych nekropolii w Polsce, odbyła się już po raz 26.

Za zebrane w ubiegłym roku 50 tys. zł wyremontowano kolejne perły architektury cmentarnej, jak piaskowiec pisarza Feliksa Bernatowicza, czy charakterystyczny pomnik „pod orłem” Jerzego Sawy-Sawickiego, gdzie konserwatorzy musieli naprawić utrącone przez opadły konar skrzydło rzeźby. Odwiedzający obecnie cmentarz mogą też oglądać przywrócone do dawnej świetności nagrobki metalowe.

SUWAŁKI

W Suwałkach kwesta na parafialnym cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej odbyła się po raz trzeci. Pieniądze na renowację starych, zniszczonych nagrobków zbierała młodzież, członkowie Akcji Katolickiej przy parafii św. Aleksandra, która zarządza nekropolią i samorządowcy.

- Odwiedzający groby chętnie wrzucają datki do puszek - mówi kwestująca Karolina Michniewicz. - Na ogół są to monety, ale nie tylko. Są też tacy, którzy dopytują, gdzie można przynieść pieniądze po świętach, ponieważ nie zabrali portfeli.

BIAŁYSTOK

Natomiast po raz pierwszy odbyła się kwesta na najstarszej nekropolii w Białymstoku - Cmentarzu Farnym. Pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków zbierało 60 osób, a wśród nich artyści, muzealnicy, naukowcy oraz harcerze. Z puszką po alei spacerowała też pochodząca z Białegostoku Justyna Sieńczyłło, znana aktorka związana obecnie z Warszawą. Tu spoczywają jej dwie ciocie.

EŁK

W Ełku, na cmentarzu można było spotkać aż trzy grupy kwestujących.

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego zbierali pieniądze na rzecz Caritas. Na hojność odwiedzających groby liczyli także członkowie oddziału Polskiej Organizacji Wojskowej. Kwestę w całej Polsce prowadziła Fundacja Niezłomni im. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, a pieniądze zostaną przeznaczone na identyfikację, ekshumację i pogrzeby Żołnierzy Wyklętych. Natomiast członkowie Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna, wspierani przez uczniów Centrum Edukacji Mundurowej, kwestowali na renowację cmentarza na wileńskiej Rossie. Kwestę na ten cel zapoczątkowała zmarła w lutym Halina Orzechowska, która była przez kilkanaście lat szefową TPGiW.

Cały tekst przeczytasz w poniedziałkowym wydaniu Gazety Współczesnej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna