MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Granica polsko-białoruska. Więcej policjantów i dodatkowy sprzęt

PAP/ska
Patrolują rejon przyległy do pasa granicznego, kontrolują pojazdy oraz zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom terenów przygranicznych.
Patrolują rejon przyległy do pasa granicznego, kontrolują pojazdy oraz zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom terenów przygranicznych. Podlaska Policja
Do działań na granicy polsko-białoruskiej delegowano ponad 250 policjantów, głównie z oddziałów prewencji, ale także policjantów z tzw. drogówki, przewodników z psami oraz z oddziałów kontrterrorystycznych. Na granicę wysłano również armatki wodne.

Funkcjonariusze Oddziałów Prewencji Policji będą wspierać Straż Graniczną i wojsko także bezpośrednio przy zaporze granicznej. Dotychczas policjantów nie było bezpośrednio w pasie granicznym. Zwiększona obecność policji związana jest z większą liczbą ataków migrantów na funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy służą w pasie granicznym oraz potrzebą przeprowadzenia szkoleń przez oddziały prewencji policji.

Wczoraj (4.06) na granicę udały się policyjne oddziały prewencji. Dodatkowe siły to ponad 250 policjantów, obecnie w pasie granicznym przy granicy z Białorusią mamy więc 370 funkcjonariuszy. Udały się tam oddziały prewencji z Gdańska, Gorzowa, Krakowa, Olsztyna, Szczecina i Wrocławia - informuje rzeczniczka KGP mł. insp. Katarzyna Nowak.

Poza oddziałami prewencji na granicę zostali wysłani

  • funkcjonariusze ruchu drogowego,
  • przewodnicy z psami oraz kontrterroryści

Wysłano tam również sprzęt, który znajduje się na wyposażeniu oddziałów prewencji,

  • w tym armatki wodne,
  • oświetlacz
  • i tzw. gigantofony

- Te oddziały zostały tam zadysponowane przede wszystkim do tego, żeby szkolić zarówno wojsko jak i strażników granicznych do działań w oddziałach zwartych. Jako policja mamy tutaj olbrzymie doświadczenie - zaznaczyła Nowak.

Szkolenia mają się odbyć na terenie oddziału prewencji policji w Białymstoku.

Rzeczniczka poinformowała, że już pierwszego dnia działań doszło do trzech incydentów. Pierwszy miał miejsce we wtorek (4.06) ok. godz. 20, kiedy policjanci wsparli funkcjonariuszy SG podczas próby siłowego przekroczenia granicy. Użyto ręcznego miotacza gazu. Nikomu nic się nie stało, a próbę przekroczenia granicy udało się udaremnić.

Kolejny atak miał miejsce w środę (5.06) o godz. 5.30 rano. Podczas ataku uszkodzone zostały dwa mercedesy sprintery olsztyńskiej policji. Wskutek obrzucania radiowozów kamieniami uszkodzone zostały dachy i drzwi samochodów. Policjantom nic się nie stało.

Do następnego ataku doszło pół godziny później. Kamieniami i gałęziami obrzucony został funkcjonariusz SG. "Policjanci pomogli udaremnić atak na funkcjonariusza SG oraz próbę przekroczenia granicy. Także wtedy doszło do użycia ręcznego miotacza pieprzu" - powiedziała Nowak. "Ten pierwszy dzień pokazuje, jaka jest skala ataków i z czym możemy się mierzyć na granicy" - podkreśliła.

Policjanci przy polsko-białoruskiej granicy są obecni od dłuższego czasu. - Nasze wcześniejsze działania były nastawione przede wszystkim na patrolowanie tego obszaru, kontrolowaliśmy m.in. ruch samochodowy pod kątem przewożenia osób, które nielegalnie przekroczyły granicę - powiedziała rzeczniczka.

Od początku działań policji na granicy, do 31 maja tego roku policjanci zatrzymali 387 osób, którym przedstawiono zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy i jego organizacji. Wobec 210 osób z tej grupy sąd zastosował areszt. Wśród tzw. kurierów były osoby różnej narodowości, w tym Polacy.

Ze statystyk SG wynika, że rośnie liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku maja było ich ok. 8 tys., podczas gdy w kwietniu blisko 3,4 tys. Od początku roku było ponad 17 tys. takich prób.

W ub. tygodniu jeden z żołnierzy - na odcinku granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych - został pchnięty nożem i z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala; dwóch funkcjonariuszy SG w dwóch innych atakach zostało lżej rannych.

Po incydencie w okolicach Dubicz Cerkiewnych premier Donald Tusk zapowiedział utworzenie dodatkowej strefy buforowej przy granicy z Białorusią.

MSWiA pracuje nad końcową wersją rozporządzenia, które ma dotyczyć tej kwestii. Przepisy miały wejść w życie 4 czerwca, ale - w związku z prowadzeniem konsultacji m.in. z samorządami - ten termin został przesunięty. W środę i czwartek w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbywają się konsultacje na ten temat.

Marcin Chomiuk (PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna