Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Sasin w Bohonikach spotkał się z Tatarami: "od pokoleń żyjemy tu wspólnie" (zdjęcia, wideo)

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Wideo
od 16 lat
Jacek Sasin, minister aktywów państwowych spotkał się z Tatarami. Spotkanie odbyło się w Bohonikach, małej wsi pod Sokółką, w której funkcjonuje największa w kraju gmina muzułmańska. Polityk Prawa i Sprawiedliwości rozmawiał z mniejszością tatarską o ich problemach, zwiedził także zabytkowy meczet oraz posmakował tatarskich przysmaków.

- Cieszy mnie to spotkanie, bo państwa bycie tutaj i trwanie jest dowodem także na trwałość dawnych idei Rzeczypospolitej, w której zamieszkiwało wiele różnych narodów obok siebie, w tolerancji i szacunku. To jest dziedzictwo, z którego wszyscy możemy być dumni. Z tego, że Polska ma takie korzenie, że w czasach, kiedy w wielu krajach trwały wojny religijne i prześladowania, Rzeczpospolita była miejscem tolerancji, gdzie od wieków żyły obok siebie bardzo różne społeczności - podkreślał Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

W Bohonikach spotkał się z mieszkającymi tutaj Tatarami. Zamieszkują oni głównie tereny Podlasia, część z nich żyje także w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego, Gdańska czy Warszawy. Według szacunków obecnie w Polsce żyje ok. 2,5 – 3 tys. Tatarów.

- Wiele społeczności uległo asymilacji, porzuciło swoje korzenie. Wy jesteście żywym dowodem na tę wspaniałą, naszą wspólną historię Rzeczypospolitej. My to doceniamy, szanujemy i podziwiamy - zaznaczał minister. I dodał: - W imieniu polskiego rządu, również w imieniu PiS, które jest zapleczem politycznym tego rządu, chce zadeklarować, że my jesteśmy tymi, którzy szanują każdą społeczność. Szanują każdą kulturę, każdą religię.

Obecny na spotkaniu w Bohonikach mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP podkreślał, że polscy Tatarzy nierozerwalnie związani są z naszym krajem.

- Dla nas Bohoniki i Kruszyniany to jak Mekka i Medyna, my zawsze tutaj wracamy. Tatarzy to przede wszystkim społeczność etniczna, mała, ale znacząca. Zarówno historycznie, jak i obecnie. Mieszkamy tutaj na Podlasiu w spokoju i zdrowiu zapraszamy wszystkich do siebie - podkreślał mufti.

Tatarska mniejszość w Polsce otrzymuje od państwa wsparcie na cele kulturalne i tożsamościowe. W ostatnim czasie wydano na to blisko 400 tys. złotych. Trwają prace nad pozyskaniem środków na przebudowę Domu Pielgrzyma w Bohonikach na Centrum Kultury Tatarskiej. Inwestycja może być warta nawet 10 mln złotych. Centrum Kultury tatarskiej przyczyni się do promocji cennego europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna