Po 28 latach służenia w samorządzie terytorialnym przekazuję w pańskie ręce pałeczkę – tak Antoni Pełkowski, odchodzący starosta białostocki, zwrócił się do swojego następcy Jana Perkowskiego. I wręczył mu klucze do drzwi starostwa powiatowego oraz do sejfu.
– Będę starał się być starostą wszystkich mieszkańców, wszystkich radnych. Będę godnie reprezentował powiat, by stał się bardziej rozpoznawalnym i był perełką na mapie Polski – deklarował Jan Perkowski.
Głosowało na niego 20 radnych, zaś sześciu było przeciwnych. Wynik był do przewidzenia. Bo PiS oraz ich koalicjanci mają w radzie powiatu 18 samorządowców, czyli samodzielną większość.
Pierwsza sesja rady powiatu odbyła się w przyjaznej atmosferze. Były kwiaty i serdeczne podziękowania.
– Antoni, przyjacielu! Bardzo ci dziękujemy za to, co zrobiłeś przez cztery lata. Zrobiliśmy wiele dobrych rzeczy. Wiele razy raz spieraliśmy się, bo ty miałeś swoje zdanie i myśmy też mieli swoje zdanie – podkreślał Roman Czepe, radny PiS, nowy wicestarosta.
– Sądzę, że powiat będzie w dobrych rękach. Trzon rady stanowią doświadczeni samorządowcy, którzy znają powiat i jego problemy – mówił nam Antoni Pełkowski.
Przejęcie władzy w powiecie było ambicją radnych z PiS. W mijającej kadencji wielokrotnie próbowali odwołać starostę Pełkowskiego. Ale ciągle brakowało im niezbędnych głosów, czyli 17. Wreszcie im się udało.
– Tyle prób odwołania starosty pozwoliło mi zdobyć doświadczenie w samorządzie. Tego nie da się wyczytać w książkach. To jest praktyka, która pokazała, że jeśli się chce to można – mówił Jan Perkowski, nowy starosta.
– Potrafiliśmy pracować na rzecz powiatu, rozstrzygać najważniejsze kwestie. Owszem, na zewnątrz wyglądało to dosyć dramatycznie. Zdaję sobie sprawę, że w samorządzie jest pewien teatr, bo zadaniem radnych PiS było odwołanie starosty, który nie jest z ich formacji – mówił Antoni Pełkowski. W wyborach zdobył 988 głosów. Za mało, by ponownie zostać radnym powiatowym. – Mam poczucie ulgi. Odchodzę spełniony – mówił Pełkowski.
Mówi, że udało mu się doprowadzić wiele spraw do końca. To m.in rozbudowa szpitala w Łapach czy zagospodarowanie powiatowego majątku. – Łapianie są ci wdzięczni. Rozbudowa starostwa to było twoje oczko w głowie. Chcemy to zrobić - obiecywał Roman Czepe.
– Naszym celem jest dynamiczny rozwój powiatu, nowoczesne drogi, szpital, szkoły. Mieszkańcy powinni być zadowoleni, że tutaj mieszkają – mówi Jan Perkowski.
PiS obsadził najważniejsze stanowiska w powiecie. Ma nie tylko swojego starostę i wicestarostę, ale także przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady oraz członka zarządu. Te trzy ostatnie funkcje objęli: Zenon Żukowski (przewodniczący rady), Paweł Kondracki (wiceprzewodniczący) oraz Zdzisław Łukaszewicz, członek zarządu. Na wiceprzewodniczącego rady wybrano też Mariusza Gołaszewskiego z Porozumienia Gowina. Członkami zarządu zostali Sebastian Ptaszyński z Porozumienia Gowina oraz Jan Gradkowski z Naszego Podlasia. W opozycji będzie koalicja PO-PSL.
Przeczytaj też:
Radni sejmiku wybrali marszałka województwa. PiS się w końcu dogadał. Marszałkiem został Artur Kosicki
Karol Pilecki nowym przewodniczącym Sejmiku Województwa Podlaskiego. Sensacja! Trwa pierwsza, nerwowa sesja
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?