MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kamień bez przetargu

Piotr Ossowski possowski<\@>wspolczesna.pl
Prof. dr hab. Józef Okolski, rektor WSAP w Ostrołęce, chciałby jak najszybciej rozpocząć budowę nowej siedziby uczelni
Prof. dr hab. Józef Okolski, rektor WSAP w Ostrołęce, chciałby jak najszybciej rozpocząć budowę nowej siedziby uczelni Fot. P. Ossowski
Ostrołęka 1 października, na inaugurację roku akademickiego, na działce przy ulicy Goworowskiej, zostanie wkopany kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Wyższej Szkoły Administracji Publicznej. Mimo to, budowa nowoczesnego centrum akademickiego w Ostrołęce wciąż stoi pod znakiem zapytania. WSAP ma prawo własności tylko do części gruntów, na których ma stanąć uczelnia. Reszta należy do miasta, które chce ogłosić na nią przetarg.

Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, największa uczelnia w Ostrołęce gnieżdżąca się w "pałacyku" przy ul. Gorbatowa, od kilku lat planuje budowę nowoczesnej siedziby. Rok temu, na inauguracji roku akademickiego, prezydent Ryszard Załuska zadeklarował poparcie i pomoc. Na czym miałaby ona polegać? WSAP ma przy ul. Goworowskiej działkę o powierzchni 6,5 tys. mkw. - za mało, żeby wybudować nowoczesny budynek wyższej uczelni. Ale działka ta sąsiaduje z terenami miejskimi. W związku z tym, WSAP chciała dokupić od miasta kolejne 6 tys. mkw.
- Możecie liczyć na naszą pomoc - deklarował rok temu prezydent Załuska.
Tymczasem kolejne "Gaudeamus" już za miesiąc, a szkoła wciąż nie ma terenu, na którym mogłaby rozpocząć budowę. Jeszcze w marcu zgodę na przekazanie uczelni gruntów wyraziła rada miasta. Stanowisko w tej sprawie zostało podjęte jednogłośnie. Część radnych chce, żeby grunty miejskie zostały, wzorem innych miast, przekazane uczelni bez przetargu, po możliwie niskiej cenie. Takiego zdania jest między innymi przewodniczący komisji gospodarki komunalnej Mariusz Popielarz.
- Nie muszę przekonywać, że wyższa uczelnia będzie motorem rozwoju naszego miasta. Istnieje u nas kilka uczelni, ale żadna z nich nie chce, tak jak WSAP, związać się z Ostrołęką, budując nowoczesną siedzibę i inwestując duże pieniądze - mówi Mariusz Popielarz. - Niech za przykład posłużą Pułtusk czy Łomża. W tej ostatniej władze przekazały Wyższej Szkole Agrobiznesu, która jest uczelnią niepubliczną, grunt z budynkiem za złotówkę. Czas najwyższy, żeby i nasi włodarze wywiązali się z obietnic złożonych uczelni oraz mieszkańcom miasta i przekazały WSAP grunty.
Tymczasem miesiące mijają, a konkretów nie widać. Prezydent Załuska uspokaja jednak, że sprawa wkrótce się wyjaśni.
- Nie mogę ot tak, za darmo, przekazać ziemi - tłumaczy. - Właśnie przygotowujemy przetarg ofertowy na ten teren.
W związku z tym pojawiły się obawy, że ktoś kupi od miasta tę ziemię nie po to, żeby budować tam szkołę, lecz po to, żeby prowadzić tam jakąś inną działalność. Zwłaszcza że teren znacznie zyskał na atrakcyjności - już w przyszłym roku ruszy obok budowa Komendy Miejskiej Policji. Niezagospodarowane do tej pory tereny w centrum miasta niewątpliwie "ożyją".
- Nie ma powodów do obaw, że w tym miejscu zamiast szkoły powstanie co innego - uspokaja prezydent Załuska. - Jak mówiłem, nie mogę tej ziemi po prostu oddać. To byłoby możliwe tylko w przypadku, gdyby WSAP było szkołą publiczną. Nieodpłatnie mogę bowiem przekazać grunty tylko na rzecz Skarbu Państwa. W przetargu zaznaczony będzie jednak cel edukacyjny inwestycji.
O tym, że miejski grunt trafi w końcu do WSAP, przekonane są także władze szkoły. Tegorocznej inauguracji roku akademickiego, 1 października, towarzyszyć będzie uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę uczelni...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna