- Z różnych programów robimy różne rzeczy: budujemy świetlice, wyposażamy je, budujemy drogi, chodniki, rewitalizujemy centra wsi, ale ten program, o którym dziś mówimy (…) to program wypełniający życiem to wszystko, co budujemy – podkreślił wicemarszałek Stanisław Derehajło podczas konferencji online podsumowującej wsparcie dla kół gospodyń wiejskich. W województwie podlaskim jest ich 333.
Do konkursu nadesłano 62 projekty, pozytywną ocenę przeszły 57. „Nadbużanki” z Mielnika, działające od roku koło gospodyń wiejskich, planuje zrealizować projekt „Magia nadbużańskich ziół”. To cykl spacerów zielarskich, które pozwolą uczestnikom nauczyć się rozpoznawać dziko rosnące zioła, poznać ich właściwości.
- Odbędzie się również wycieczka do „Ziołowego Zakątka” w Korycinach, podczas której mamy nadzieję, uda się spotkać z panem Mirosławem Angielczykiem, właścicielem ogrodu ziołowego, a przede wszystkim wielkim pasjonatem ziół – mówiła jedna z przedstawicielek koła uczestniczące w konferencji online.
Czytaj też:Gospodynie wiejskie poznały sekrety Witkaca
Koła Gospodyń Wiejskich z Lemana i „Nad Pisą” w Cieciorach w gm. Turośl wyposażą swoje siedziby. W obu przypadkach nowo zakupiony sprzęt posłuży do przygotowania jesiennych festynów. Podobnie panie z Koła Gospodyń Wiejskich Cieloszczanki, którym dotacja umożliwi udział w imprezach plenerowych.
- Będziemy piekły i smażyły – zadeklarowały gospodynie ze wsi Cieloszki.
Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Rudzie i Kruszy (gm. Turośl) postawiły z kolei na wizerunek. Z dotacji panie zamierzają zakupić stroje kurpiowskie.
- Żeby je zaprezentować zorganizujemy festyn kurpiowski. Nauczymy się tańców, przedstawimy gadki kurpiowskie. Mamy w planie gadkę np. o wykopkach – opowiadała gospodyni z Nowej Rudy.
Czytaj też:Będzie spis gospodarstw agroturystycznych
Dotacje z budżetu Województwa otworzą członkiniom Kół Gospodyń Wiejskich w Bialikach, Wincencie i Tyszkach Łabnie (gm. Kolno) drogę do prezentacji kulinarnych i organizacji spotkań lokalnych.
- Panie, by prezentować zarówno mieszkańcom gminy, jak i szerzej, swoje kulinaria, potrzebują do tego sprzętu. Dlatego wszystkie koła złożyły wnioski o doposażenie: namioty, sprzęty AGD, do przygotowywania potraw, ale również stoły i krzesła – wyjaśnił Mariusz Wesołowski, dyrektor Centrum Kultury Gminy Kolno.
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?