MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koła gospodyń wiejskich w woj. podlaskim dostały 500 tys. zł na działalność od samorządu województwa podlaskiego

OPRAC.: Tomasz Maleta (na podstawie wrotapodlasia.pl)
Ten konkurs był pierwszą „zajawką” naszej działalności skierowanej do kół gospodyń wiejskich. Po to, by realizować wasze pomysły i marzenia, ale też nie zostawiać takiego potencjału samemu sobie  - mówił Stanisław Derehajło
Ten konkurs był pierwszą „zajawką” naszej działalności skierowanej do kół gospodyń wiejskich. Po to, by realizować wasze pomysły i marzenia, ale też nie zostawiać takiego potencjału samemu sobie - mówił Stanisław Derehajło Anna Augustynowicz/ Wrota Podlasia
Dotacje w wysokości od 3 do 10 tys. zł otrzymają koła gospodyń wiejskich i inne wspólnoty lokalne w ramach konkursu sfinansowanego z budżetu województwa podlaksiego. Dzięki tym środkom wyposażą swoje siedziby, stoiska plenerowe, zakupią stroje, zorganizują warsztaty i festyny.

- Z różnych programów robimy różne rzeczy: budujemy świetlice, wyposażamy je, budujemy drogi, chodniki, rewitalizujemy centra wsi, ale ten program, o którym dziś mówimy (…) to program wypełniający życiem to wszystko, co budujemy – podkreślił wicemarszałek Stanisław Derehajło podczas konferencji online podsumowującej wsparcie dla kół gospodyń wiejskich. W województwie podlaskim jest ich 333.

Do konkursu nadesłano 62 projekty, pozytywną ocenę przeszły 57. „Nadbużanki” z Mielnika, działające od roku koło gospodyń wiejskich, planuje zrealizować projekt „Magia nadbużańskich ziół”. To cykl spacerów zielarskich, które pozwolą uczestnikom nauczyć się rozpoznawać dziko rosnące zioła, poznać ich właściwości.

- Odbędzie się również wycieczka do „Ziołowego Zakątka” w Korycinach, podczas której mamy nadzieję, uda się spotkać z panem Mirosławem Angielczykiem, właścicielem ogrodu ziołowego, a przede wszystkim wielkim pasjonatem ziół – mówiła jedna z przedstawicielek koła uczestniczące w konferencji online.

Czytaj też:Gospodynie wiejskie poznały sekrety Witkaca

Koła Gospodyń Wiejskich z Lemana i „Nad Pisą” w Cieciorach w gm. Turośl wyposażą swoje siedziby. W obu przypadkach nowo zakupiony sprzęt posłuży do przygotowania jesiennych festynów. Podobnie panie z Koła Gospodyń Wiejskich Cieloszczanki, którym dotacja umożliwi udział w imprezach plenerowych.

- Będziemy piekły i smażyły – zadeklarowały gospodynie ze wsi Cieloszki.

Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Rudzie i Kruszy (gm. Turośl) postawiły z kolei na wizerunek. Z dotacji panie zamierzają zakupić stroje kurpiowskie.

- Żeby je zaprezentować zorganizujemy festyn kurpiowski. Nauczymy się tańców, przedstawimy gadki kurpiowskie. Mamy w planie gadkę np. o wykopkach – opowiadała gospodyni z Nowej Rudy.

Czytaj też:Będzie spis gospodarstw agroturystycznych

Dotacje z budżetu Województwa otworzą członkiniom Kół Gospodyń Wiejskich w Bialikach, Wincencie i Tyszkach Łabnie (gm. Kolno) drogę do prezentacji kulinarnych i organizacji spotkań lokalnych.

- Panie, by prezentować zarówno mieszkańcom gminy, jak i szerzej, swoje kulinaria, potrzebują do tego sprzętu. Dlatego wszystkie koła złożyły wnioski o doposażenie: namioty, sprzęty AGD, do przygotowywania potraw, ale również stoły i krzesła – wyjaśnił Mariusz Wesołowski, dyrektor Centrum Kultury Gminy Kolno.

Powszechny spis rolny. Zasady i terminy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna