Kontrole straży w podlaskich escape roomach. Strażacy...

  Kontrole straży w podlaskich escape roomach. Strażacy wykryli kilkadziesiąt uchybień [ZDJĘCIA]

  (ika)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Kontrole straży w podlaskich escape roomach. Strażacy wykryli kilkadziesiąt uchybień [ZDJĘCIA]
  1/14
  przejdź do galerii

  ©W. Wojtkielewicz

  Po tragedii w Koszalinie, zamknięty został lokal w Łomży. W Białymstoku zdecydowano o wyłączeniu z użycia części pomieszczeń. – Nie dajmy się zwariować i nie róbmy nagonki na właścicieli escape roomów – apeluje Jacek Lewicki, właściciel In The Room Białystok. – Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci tą tragedią. Rozumiem kontrole straży pożarnej i mam nadzieję, że wykluczą przedsiębiorców, którym brakuje zdrowego rozsądku. U nas w lokalu kwestia bezpieczeństwa gości jest na pierwszym miejscu.
  Zobacz galerię

  Od soboty skontrolowano dziewięć obiektów tzw. escape roomów w województwie podlaskim – tyle zidentyfikowano. Sześć z nich znajduje się w Białymstoku. Po jednym w Łomży, Suwałkach i Grajewie. W siedmiu strażacy stwierdzili uchybienia z zakresu przepisów ochrony przeciwpożarowej (w samym Białymstoku wykryto prawie 30 nieprawidłowości). Większość z nich to brak odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej sprawność instalacji (gazowej, elektrycznej, wentylacyjnej itd.). Były jednak i takie związane ze złymi warunkami bezpiecznej ewakuacji: wyposażenie w znaki ewakuacyjne czy przygotowanie dróg.

  Czytaj też: Escape Roomy w Białymstoku. Czy są bezpieczne? Zamknięty jeden z białostockich escape roomów. To efekt kontroli [ZDJĘCIA]

  – W tego typu działalności usługowej to kwintesencja bezpieczeństwa wewnątrz – zaznacza mł. bryg. Marcin Janowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku.

  Zbyt wąska droga ewakuacyjna, drogi wykonane ze złych materiałów. To uchybienia mniejsze rangi. Były i poważniejsze. W przypadku dwóch obiektów: w Białymstoku i Łomży nie było stosownych wyjść awaryjnych, przynajmniej w części pomieszczeń. Konkrety?

  – W „drastycznych przypadkach” było to pozostawienie materiałów palnych na drodze ewakuacyjnej, co w sytuacji zapalenia się blokowałoby bezpieczne wyjście z obiektu. Inny przykład to brak możliwości awaryjnego otwarcia drzwi do pomieszczenia, w którym odbywa się gra, w przypadku, gdyby doszło do zaniku prądu, np. w wyniku pożaru – wymienia mł. bryg. Marcin Janowski. – Są to wskazania do zamknięcia i zaprzestania użytkowania obiektu do czasu usunięcia uchybień.

  Stwarzają bowiem zagrożenie dla życia i zdrowia osób tam przebywających.

  Zobacz: Tragiczny pożar w escape roomie w Koszalinie - Tragiczny pożar w Koszalinie. Strażacy stwierdzili wiele zaniedbań

  – Kontrola wciąż trwa. Póki co zgodziliśmy się wspólnie ze strażakami, aby wyłączyć z użytkowania część pomieszczeń na piętrze, ze względu na to, że prowadzą do nich drewniane schody – poinformował nas pracownik Logic Room w Białymstoku. Dwa pokoje wciąż działają.

  W Łomży z kolei, według naszej wiedzy, strażacy mają zastrzeżenia do jednego z pomieszczeń. W praktyce cały lokal został jednak zamknięty, o czym właściciel „We want out” poinformował na swoim profilu facebookowym:

  – Drodzy klienci, w całym kraju są przeprowadzane kontrolę takich lokali jak nasz. Ze względu na tragiczne wydarzenie z piątku w Koszalinie. My chwilowo musimy zamknąć lokal do zakończenia kontroli w naszym obiekcie. Mamy nadzieję że kontrola szybko się zakończy i będziemy mogli wrócić do zabawy razem z wami – czytamy w komunikacie.

  Strażacy sporządzają protokoły i formułują zalecenia dla zarządców i właścicieli lokali. Potem będą rekontrole. Jeśli naruszenie związane z kodeksem wykroczeń nie zostanie usunięte, za każde z nich grozi mandat do 500 złotych.

  WZMOŻONE KONTROLE ESCAPE ROOMÓW W CAŁYM KRAJU, KILKADZIESIĄT JEST JUŻ ZAMKNIĘTYCH

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)