MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Powstał zespół ds. stworzenia lokalnej strategii zapobiegania negatywnym skutkom chorób psychicznych dzieci i młodzieży

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Radny Dariusz Domasiewicz/fb
W Łomży powstał zespół ds. stworzenia lokalnej strategii zapobiegania negatywnym skutkom chorób psychicznych dzieci i młodzieży w mieście. W skład zespołu weszli rodzice, nauczyciele, przedstawiciele organizacji pozarządowych. Pierwsze posiedzenie zespołu miało miejsce 29 stycznia. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Sapere Aude.

Pomysłodawcą projektu "Inicjatywa uchwałodawcza na rzecz programu wsparcia dzieci i młodzieży mieście Łomża" jest prezes stowarzyszenia Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej Tomasz Wróblewski.

"Chcemy rozmawiać o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży, dlatego zaproponowałem powołanie społecznego zespołu ds. stworzenia lokalnej strategii zapobiegania negatywnym skutkom chorób psychicznych dzieci i młodzieży" - przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych Tomasz Wróblewski pomysłodawca projektu.

W skład zespołu weszli rodzice, nauczyciele, przedstawiciele organizacji pozarządowych, które działają na rzecz dzieci i młodzieży w Łomży, pracownicy socjalni, przedstawiciele uczelni, samorządowcy. Takie przekrój członków pozwala kompleksowo spojrzeć na problem. Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się 29 stycznia. Obecnie w mieście Łomża funkcjonuje "Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Miasta Łomży na lata 2011 - 2015, który nie był aktualizowany przez 7 lat.

Chodzi o pokazanie problemu, który niewątpliwie istnieje, jednak nie jest na tyle chwytliwy, aby samorządowcy sami z siebie zajęli się tą tematyką. Dobrze, że takie inicjatywy oddolne pojawiają się. Nie możemy przechodzić obok tego problemu obojętnie. Musimy pomyśleć jak jako samorząd możemy wspomóc dzieci oraz rodziców - przekazuje Dariusz Domasiewicz.

Pandemia odcisnęła duże piętno na zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Psychoterapeutów jest za mało, a kolejki do specjalistów stale wydłużają się.

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży dużo mówi się w ogólnopolskich mediach oraz dużych miasta. Natomiast w tych mniejszych miastach również należy zwrócić uwagę na ten temat. Nasze dzieci nie różnią się pod tym względem od warszawskich czy białostockich. Problemy młodzieży są podobne. Natomiast w mniejszych i średnich samorządach ten problem jest mniej dostrzegalny - mówi radny Domasiewicz.

Celem zespołu jest opracowanie strategii oraz zebranie minimum 300 podpisów mieszkańców to pozwoli, aby projekt uchwały zgłoszony w ramach inicjatywy uchwałodawczej stał się przedmiotem obrad Rady Miejskiej.

Myślę, że miasto jest w stanie wygospodarować środki finansowe na psychoedukacje dzieci i młodzieży w Łomży. Dodatkowo jest dużo środków zewnętrznych, o które miasto mogłoby zabiegać - mówi radny rady miejskiej Dariusz Domasiewicz.

Skład zespołu:

 • Tomasz Wróblewski
 • Marta Jankowska
 • Małgorzata Wołejko - Cychol
 • Krzysztof Ryszard Kozicki
 • Artur Nadolny
 • Stanisław Kaczyński
 • Grażyna Czajkowska
 • Alicja Cuellar-Tarczewska
 • Dariusz Domasiewicz
 • Marta Brzozowska
 • Dorota Zwierzyńska
 • Robert Zwierzyński
 • Kamil Karpik
 • Grzegorz Śledziewski
 • Justyna Jarząbska

Zobacz też:Łomża i okolice na zdjęciach z okresu PRL. Zobacz archiwalne fotografie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna